Wycieczka GOK do Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach

Zdjęcie przedstawia uczestników wycieczki podczas wykładu w oddziale Katowice IPN

Blisko 20. uczestników warsztatów dziennikarskich GOK Mierzęcice i VII Powiatowego Konkursu Dziennikarskiego pn. „Współczesny patriotyzm. Miejsca i Ludzie” wzięło udział w wycieczce do Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. Wydarzenie odbyło się 23 czerwca br.

23 czerwca uczestnicy warsztatów dziennikarskich GOK Mierzęcice i VII Powiatowego Konkursu Dziennikarskiego pn. „Współczesny patriotyzm. Miejsca i Ludzie” wzięli udział w wycieczce do Instytutu Pamięci Narodowej w Katowicach. W tym roku konkurs objęli patronatem Grzegorz Podlejski, wójt gminy Mierzęcice i dr Andrzej Sznajder, dyrektor IPN w Katowicach. Konkurs wpisał się w ustanowiony decyzją Sejmu RP, Rok Polskich Bohaterów z Katynia, Charkowa, Miednoje, Bykowni i innych miejsc.

Na miejscu uczestników wycieczki GOK w Mierzęcicach przywitał dyrektor katowickiego IPN, dr Andrzej Sznajder. Następnie dr Renata Dziechciarz, naczelnik Oddziałowego Archiwum zaprezentowała zbiory Archiwum, w którym znajdują się m.in. akta, dokumenty oraz zdjęcia wytworzone przez dwa totalitaryzmy niemiecki i radziecki. Była to niecodzienna okazja, dla młodych ludzi, bo zbiory nie są pokazywane publiczności na co dzień. Jest tu aż 12,5 km dokumentów, tyle zajęłyby – gdyby ułożyć je jeden za drugim. W Archiwum można zobaczyć np. teczki osobowe działaczy podziemia niepodległościowego, których inwigilowały służby bezpieczeństwa, czy wnioski paszportowe, które w czasach PRL musiał składać każdy obywatel wyjeżdżający za granicę, a które były pieczołowicie analizowane przez Milicję Obywatelską, czy Urząd Bezpieczeństwa.

Do wniosku o paszport, wydawany wyłącznie przez Biuro Paszportów Zagranicznych Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, trzeba było dołączyć aż 12 załączników. -Zbiory naszego Archiwum, to niezwykle cenna i żywa historia Polski w latach od 1939 do 1989 r. – mówiła dr Dziechciarz. – Nic dziwnego, że sięgają do tych dokumentów dziennikarze, historycy, czy naukowcy innych dziedzin. Młodzi ludzie mieli wiele pytań. Czy za kradzież dokumentów z Archiwum grozi odpowiedzialność karna, w jaki sposób zwykły obywatel może przejrzeć dokumenty oraz czy wszystkie zostały zbadane i przeanalizowane. Później uczestnicy wycieczki wzięli udział w warsztatach historycznych prowadzonych przez Renatę Skoczek z Biura Edukacji Narodowej IPN w Katowicach. W ich trakcie dzieci i młodzież mogli sami analizować prawdziwe dokumenty m.in. wniosków paszportowych.

Agnieszka Zielińska

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content