Uczestnicy warsztatów wokalnych Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach w piosence Majki Jeżowskiej „Kochany Panie Mikołaju”

Moc atrakcji czekała na dzieci, które sobotę 3 grudnia postanowiły spędzić razem z Mierzęcickim GOKiem. Czas do przybycia Mikołaja umilały dzieciom zabawy z animatorami. W tym dniu do mierzęcickich dzieci zawitały również wspaniałe zwierzęta.

Około godziny 17:00 spotkaliśmy niezwykłego gościa. Mikołaj przyniósł prezenty dla wszystkich zebranych dzieci. Każde dziecko mogło usiąść Mikołajowi na kolanach oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Niewątpliwie był to dzień pełen wrażeń. W wydarzeniu udział wzięło ponad 200, dodatkowo na każdego z przybyłych czekała gorąca kawa i herbata.

25 listopada w Filii Bibliotecznej Nr 5 w Mierzęcicach Osiedlu odbył się Bal Andrzejkowy dla dzieci.

Dzieci świetnie odnajdowały się we wszystkich zabawach jakie zostały dla nich przygotowane. Taka zabawa wymaga wiele energii, więc na uczestników czekał również słodki poczęstunek.

Blisko 250 seniorów z terenu Gminy Mierzęcice świętowało Dzień Seniora, który został zorganizowany 28 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach. Zebranych gości powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach pani Karolina Dymarska.

W uroczystości udział wzięli między innymi Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski wraz z małżonką, zastępca wójta Iwona Pańta, radni, sołtysi oraz licznie zgromadzeni seniorzy. W czasie swojego przemówienia wójt przybliżył sylwetkę pana Józefa Kotuły, nominowanego w konkursie wojewody Śląskiego do tytułu Aktywny Senior 2022.

W części artystycznej swoje umiejętności zaprezentowały Mierzęcanki, Kapela Regionalna, Toporowianki oraz Jezioranki.

Całą uroczystość dopełniła zabawa taneczna prowadzona przez pana Grzegorza Zimnika.

Sezon wakacyjny już prawie za nami. Był to wzmożony czas pracy dla Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach, który przez ten okres starał się zapewnić rozrywkę dla jak największej liczby mieszkańców Gminy Mierzęcice.

W lipcu dla najmłodszych mieszkańców przygotowano cykl spotkań pod tytułem: Poznajemy Zawody, na którym dzieci mogły zapoznać się między innymi z pracą takich osób jak pilot czy bibliotekarz. W czasie spotkania dzieci pod okiem przewodnika zwiedziły Port Lotniczy Katowice, gdzie mogły od środka zobaczyć funkcjonowanie lotniska.

16 lipca na terenie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego zorganizowano Międzypokoleniową Dyskotekę z DJ Wiką.

21 lipca odbyło się Spotkanie z gadami, na którym dzieci oraz ich opiekunowie mieli szansę stanąć oko w oko z boa dusicielem.

1 sierpnia na scenie Gminnego Ośrodka Kultury wystąpili aktorzy z Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Zaprezentowali spektakl ekologiczno-edukacyjny pod tytułem: Aladyn na ratunek światu, podczas którego aktorzy poruszali z widzami wiele aspektów związanych z ekologią.

12 sierpnia na Kompleksie Sportowym w Toporowicach, odbył się Rodzinny Turniej Sportowy, na którym na dzieci i ich opiekunów czekały liczne animacje oraz inne atrakcje. Dla osób dorosłych, lubiących ćwiczenia przy muzyce, przygotowano cykl pięciu zajęć z fitnessu. Osoby, które chciały dodatkowo zadbać o swoją sylwetkę, mogły zasięgnąć porad dietetyka.

Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach zadbał również o różne, ciekawe oraz twórcze zajęcia dla dzieci. Łatwo zauważyć, że tegoroczna oferta Mierzęcickiego GOK-u przypadła do gustu uczestników. Zapraszamy do śledzenia stron Mierzęcickiego GOK-u, gdzie na bieżąco można zapoznać się z ich ofertą.

W sobotę 25 czerwca w Przeczycach nad zalewem, zostało zorganizowane wydarzenie pod nazwą Noc Kupały. Noc Kupały to święto związane z letnim przesileniem Słońca, w tym roku zostało zorganizowane na terenie bazy wypoczynkowej MarinaSurf. Warsztaty plecenia wianków oraz koncert muzyki relaksacyjnej, to nie wszystko co przygotowali organizatorzy. O godzinie 18:00 odbył się koncert relaksacyjny. W dalszej części programu, można było się przyjrzeć tańcom wykonywanym wokół ogniska. Na zakończenie imprezy, odbyło się tradycyjne, świętojańskie puszczanie wianków na wodzie.

4 czerwca br. na terenie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego, usytuowanego za budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach, zorganizowany został festyn z okazji obchodzonego kilka dni wcześniej Dnia Dziecka.

Nie po raz pierwszy okazało się, że nawet niesprzyjająca pogoda nie jest w stanie popsuć zaplanowanej zabawy dedykowanej dla najmłodszych mieszkańców gminy Mierzęcice. Uczestnicy festynu mogli zobaczyć pokaz tańca – jazzu i hip hopu w wykonaniu dzieci, które doskonalą swoje umiejętności taneczne w mierzęcickim GOK, pod fachowym okiem Pani Pauliny Płachty. Ogromny aplauz wzbudził także pierwszy publiczny występ sekcji mażoretek, które na co dzień ćwiczą pod kierownictwem Pani Agaty Morawek. Oba pokazy zachwyciły publiczność. Podczas zabawy dzieci mogły skosztować darmowego popcornu, na który nie brakowało amatorów. Po zakończeniu imprezy plenerowej jej uczestników można było rozpoznać po charakterystycznych brokatowych tatuażach oraz pomalowanych barwnie twarzach.

Niespotykaną jednak do tej pory atrakcją była specjalnie zamówiona na tę okazję maszyna wytwarzająca pianę. Zabawa w 500 litrach wytworzonej piany, w rytm muzyki Pipka i Psotki została przez dzieci oceniona bardzo dobrze. Miarą tego zadowolenia były radosne miny dzieci i ich rodziców oraz wybuchające co chwilę salwy śmiechu. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę i doskonałą atmosferę.

Dla tych najmłodszych mieszkańców gminy Mierzęcice, którzy zdecydowali się uczestniczyć w wycieczce do Funzeum w Gliwicach, była to sobota pełna pozytywnych wrażeń i zdobywania cennej wiedzy.

Wyprawę do gliwickiego Funzeum w dniu 21 maja br. zorganizował mierzęcicki GOK. Jej uczestnicy byli zachwyceni atrakcjami, jakie czekały na nich w tym miejscu edukacji i rozrywki. Na początku dzieci miały okazję wysłuchać informacji o świetle i barwach. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie z pracownikiem Funzeum wszystkich sal, z których każda poświęcona była innej tematyce. Po tej ogromnej porcji wiedzy przekazanej w bardzo atrakcyjnej formie przyszedł czas na wyśmienitą zabawę w basenie z kulkami i kolorowych pajęczynach.

W drodze powrotnej w autokarze zewsząd słychać było głosy zachwytu nad miejscem, które odwiedziły dzieci. Z ich deklaracji wynika, że nie była to ostatnia wizyta w Funzeum. To najlepiej świadczy o tym, jak dużą porcję radości wniosła w ich życie ta wycieczka.

Ferie w gminie Mierzęcice rozpoczęły się 14 lutego, kiedy to dzieci zaproszone zostały do udziału w warsztatach rękodzieła. Pierwsza grupa, czyli dzieci w wieku od 5 do 8 lat, wykonywała kolorowe magnesy z gipsu, zaś druga grupa-dzieci w wieku od 9 do 12 lat – tworzyła niepowtarzalne, malowane witraże. Efekty pracy dzieci uczestniczących w zajęciach zachwycały starannością wykonania oraz pomysłowością.

Dwa dni później, czyli 16 lutego 2022r., zorganizowane zostały profesjonalne warsztaty malarskie, zaś 18 lutego br. kolejne warsztaty rękodzieła.

21 lutego 2022r. zapisał się w historii mierzęcickiego GOK pod znakiem profilaktyki, nauki i kultury bowiem tego dnia zorganizowane zostało spotkanie z Przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, a tuż po jego zakończeniu goszczący w Mierzęcicach teatr „Maska” wystawił spektakl pt. „Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem”. 23 lutego br. dzieci spotkały się na cieszących się jak zwykle ogromnym zainteresowaniem uczestników warsztatach kulinarnych. Tym razem młodzi entuzjaści cukiernictwa tworzyli kruche ciasteczka w kształcie serc. To były wyjątkowo słodkie i smaczne warsztaty! Jednak prawdziwym hitem tegorocznych ferii okazała się być zabawa karnawałowa dla dzieci i młodzieży. Jej uczestnicy w piątkowe popołudnie bawili się w specjalnie udekorowanych na tę okazję wnętrzach Filii Bibliotecznej nr 5 w Mierzęcicach Osiedlu.

Cieszymy się, że najmłodsi mieszkańcy gminy tak chętnie brali udział w proponowanych formach spędzania czasu wolnego od nauki.

Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach zorganizował zabawę mikołajkową. Dzieci z Panią mikołajową bawiły się na całego.

W Mierzęcicach wszystkie dzieci były grzeczne, bo Mikołaj przywiózł wór prezentów i rozdawał je bez wyjątków. Dzieci czekały na Mikołaja , niektóre śpiewały, inne mówiły wierszyki, ale wszystkie chciały dostać prezent.

Rodzice też tupali w rytm muzyki, mogli napić się gorącej herbaty, ogrzać ręce czy zjeść ciasteczko. Oprócz tańców, zabaw i prezentów od Mikołaja była tez słodka piniata, którą dzieci z zapałem usiłowały rozbroić, by dobrać się do cukierków. Atmosfera była gorąca.

Jak widać wszystkie dzieci w Mierzęcicach bawiły się świetnie. Teraz muszą jeszcze troszeczkę poczekać na prezenty od Dzieciątka, ale jak sami mówią – warto być grzecznym, bo prezenty to super sprawa.

Filia Biblioteczna w Mierzęcicach- Osiedlu zmieniała się w miejsce pełne magii i zabawy. Nad dobrą zabawą czuwały wróżki.

Jednak wszystkie zabawy były związane z magią i wróżbami. Czas pandemii i związanych z nią obostrzeń wpłynął na relacje dzieci. Dzieci na balu Andrzejkowym bawiły się wyśmienicie.

Uśmiech na buziach dzieci, był satysfakcją dla organizatorów imprezy. Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach, przygotowuje kolejne atrakcje dla dzieci i młodzieży.

Mierzęcicki GOK zaprasza na zajęcia w nowym roku szkolnym

Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach ogłasza nabór na zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w nowym roku szkolnym 2021/2022.

Dla dzieci i młodzieży mamy następujące propozycje na kreatywne spędzenie czasu wolnego: warsztaty plastyczne, rękodzieło, warsztaty kulinarne, warsztaty muzyczne (nauka gry na trąbce i keyboardzie), warsztaty taneczne hip hop, warsztaty taneczne jazz, mażoretki oraz warsztaty dziennikarskie. Z kolei dorosłych mieszkańców naszej gminy zapraszamy na warsztaty rękodzieła oraz zajęcia fitness.

W poniedziałki w godz. od 17.00 do 17.45 i od 18.00 do 19.00 w Filii Bibliotecznej w sołectwie Mierzęcice Osiedle organizowane będą warsztaty taneczne hip hop dla dzieci i młodzieży. Miesięczny koszt udziału w warsztatach wynosi 50 zł.

Z kolei w poniedziałki i wtorki w godz. 16.00 do 19.00 odbywać się będą w budynku GOK warsztaty plastyczne, które skierowane są do dzieci powyżej 12 roku życia. Miesięczny koszt udziału w warsztatach wynosi 30 zł.

We wtorki w godz. od 15.00 do 17.30 odbywać się będą bezpłatne warsztaty dziennikarskie dla dzieci. Więcej informacji na temat zajęć udziela Pani Agnieszka Zielińska pod numerem telefonu 501 069 948.

Z kolei w godz. od 17.00 do 17.45 i od 18.00 do 19.00 w Filii Bibliotecznej w Mierzęcicach Osiedlu organizowane będą warsztaty jazzowe dla dzieci. Miesięczny koszt udziału w warsztatach wynosi 50 zł.

W środę w godz. od 17.00 do 18.00 zapraszamy dzieci na zajęcia mażoretek, które odbędą się w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach. Miesięczny koszt udziału w zajęciach wynosi 40 zł.

W godz. od 17.30 do 18.30 w Filii Bibliotecznej w Mierzęcicach Osiedlu zorganizowane zostaną zajęcia fitness dla dorosłych. Jednorazowo udział w tego rodzaju aktywnościach wynosi 10 zł., z kolei miesięczny karnet kosztuje 30 zł.

Zajęcia z rękodzieła odbywać się będą w czwartki w Filli Bibliotecznej w sołectwie Mierzęcice Osiedle – 2 razy w miesiącu dla dzieci i 1 raz w miesiącu dla dorosłych. Koszt udziału za jedne zajęcia wynosi 20 zł zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.

Warsztaty kulinarne odbywać się będą jeden raz w miesiącu w środy w budynku GOK Mierzęcice. Koszt udziału w nich wynosi 25 zł.

Indywidualne zajęcia z muzyki- nauka gry na trąbce lub keyboardzie, odbywać się będą po osobistym ustaleniu terminów z instruktorem- tel. 32 288 70 82. Miesięczny koszt udziału w zajęciach wynosi 40 zł. Zajęcia będą odbywały się w budynku GOK Mierzęcice.

Więcej informacji na temat oferty wszystkich zajęć oraz warsztatów uzyskać można w biurze Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach lub pod nr tel. 32 2887082.

Wakacyjny sierpień z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mierzęcicach

W sierpniu Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach działał równie prężnie i intensywnie jak w pierwszej połowie wakacji.

11 sierpnia do warsztatów dołączył wójt gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski i wspólnie z uczestnikami stworzyli jeden wakacyjny obraz.

Kino plenerowe, to kolejna cykliczna impreza skierowana do widzów w różnym wieku. Spotkania odbywały się w piątki. O godzinie 20stej startowało kino familijne, a o 21:30 kino dla starszych widzów. Seanse odbywały się w różnych miejscowościach, a uczestnictwo w nich było bezpłatne.

5-tego sierpnia w Filii Bibliotecznej nr 5 w Mierzęcicach Osiedle, miały miejsce warsztaty rękodzieła dla dorosłych. Uczestnicy tworzyli na warsztatach Łapacze Snów z Makramy.

14 sierpnia na terenie przy Mierzęcickim GOK-u miało miejsce wydarzenie profilaktyczne. Oprócz licznych atrakcji przygotowanych na tą okazję, na wydarzeniu odbyło się ogłoszenie wyników Powiatowego Konkursu na Grę Edukacyjną ze Smoczycą Klarą oraz uroczyste wręczenie nagród.

Dla lubiących wycieczki wyjazdowe, zostały przygotowane 2 atrakcje. 16 sierpnia odbyła się wycieczka do Agroturystyki „Pod Skałką” w Przybynowie, a 24 zwiedzanie Bajki Pana Kleksa w Katowicach.

26 sierpnia zostały ponownie przygotowane warsztaty rękodzieła dla dorosłych. Uczestnicy uczyli się jak dekorować kubki gliną polimerową.

Na zakończenie wakacji przygotowano Piknik Rodzinny, który odbył się na terenie przy Szkole Podstawowej w Boguchwałowicach. Dla uczestników przygotowaliśmy wiele atrakcji, między innymi malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, animacje, malowanie na folii i wiele, wiele innych. Uczestnicy dzisiejszego wydarzenia mają też okazję zobaczyć wystawę prac plastycznych, które powstały podczas tegorocznych wakacji, na warsztatach Malowanie na Śniadanie. Piknik odbywa się w ramach zakończenia wakacji oraz powitania nowego roku szkolnego.

Chociaż wakacje już za nami, warto dalej śledzić stronę Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach, gdzie systematycznie będą pojawiać się informacje o nowych wydarzeniach, zajęciach i warsztatach. Serdecznie polecamy.

Podsumowanie Wakacyjnego Lipca w Gminie Mierzęcice

26 czerwca 2021r. wszystkie sołectwa w naszej gminie odwiedził Discobus. Specjalnie wyposażony pojazd w pierwszej kolejności zawitał do Mierzęcic i co 40 minut, tłumnie witany przez dzieci i ich rodziców, gościł w kolejnych sołectwach, by ostatecznie zakończyć swe tournee po gminie w Sadowiu. Wszystkie dzieci wróciły ze spotkania z Myszką Miki obdarowane upominkami i słodkościami. Atrakcyjne oferty zajęć w pierwszy z wakacyjnych miesięcy skierowane zostały także do dorosłych mieszkańców naszej gminnej społeczności. W poniedziałkowe popołudnia w Filii Bibliotecznej nr 5 w sołectwie Mierzęcice Osiedle – 5 i 12 lipca mogli oni uczestniczyć w zajęciach fitness, zaś 19 i 26 lipca – w zajęciach zumby. W każdy wtorek Centrum Sportowo-Rekreacyjne za budynkiem GOK tętniło radosnym gwarem dzieci. 6 i 13 lipca zajęcia prowadzili pracownicy mierzęcickiego GOK, natomiast 20 i 27 lipca kreatywne prace wykonywane były pod czujnym okiem instruktorów z Kreatywnego Klubu z Radzionków. Ostatecznie w lipcowe wtorki młodzi mieszkańcy naszej gminy tworzyli: pachnące błyszczyki, miękkie zwierzątka z pianki, modne torby z filcu, niepowtarzalne doniczki wypełnione skrzydłokwiatami, świece z wosku plastycznego oraz unikatowe przypinki. Z kolei w lipcowe środy, w mierzęcickim Centrum Sportowo-Rekreacyjnym zorganizowane zostały zajęcia z sensoplastyki. 22 lipca 2021 roku wnętrze Filii Bibliotecznej nr 5 w sołectwie Mierzęcice Osiedle wypełnione zostało dźwiękami instrumentów perkusyjnych, bowiem to właśnie w tym miejscu odbyły się warsztaty perkusyjne. Muzycy amatorzy mogli spróbować swoich umiejętności grając na cajonie, djmb – indonezyjskim bębnie czy rurkach i dzwonkach diatonicznych.

Radosny Dzień Dziecka

4 czerwca 2021r. w godz. od 16.00 do 19.00 na terenie znajdującym się za Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mierzęcicach zorganizowana została zabawa dla najmłodszych mieszkańców gminy Mierzęcice, z okazji obchodzonego kilka dni wcześniej Dnia Dziecka.
Wydarzenie pn. „Ale wkoło jest wesoło”, poprowadził niezrównany klauni duet Ruphert i Rico Klauni 
Zabawie towarzyszyły dobre humory uczestników i piękna, słoneczna pogoda. Trzygodzinna impreza na świeżym powietrzu obfitowała w wiele atrakcji m.in. deszcz kolorowych baniek mydlanych, confetti, malowanie włosów na wszystkie kolory tęczy, animacje i tańce w rytmie dziecięcych przebojów. Wszystkie dzieci zostały sowicie obdarowane przez wyjątkowo sympatycznych klaunów. Otrzymały m.in. medale, cyrkowe czapeczki, magiczne trąbki i lizaki, a także kolorowe plecaki od mierzęcickiego Urzędu Gminy.
Dziękujemy za wspólnie spędzone chwile i zachęcamy do udziału w kolejnych inicjatywach organizowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach
To było pełne pozytywnych wrażeń piątkowe popołudnie, które z pewnością najmłodsi mieszkańcy gminy będą jeszcze długo wspominać!

 

Krzysztof Piasecki i roześmiany Dzień Kobiet

Duża dawka śmiechu w kobiecym towarzystwie, tak w kilku słowach można podsumować zorganizowany w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach Dzień Kobiet. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkanek Gminy, które tłumie przybyły na występ znanych satyryków.

Krzysztof Piasecki oraz występujący z nim Jacek Łapot i Dariusz Szweda zadbali o znakomite nastroje świętujących Pań. W programie nie zabrakło skeczy, w których pierwsze skrzypce grały kobiety, wszak jak mówi sam Krzysztof Piasecki kobiety w życiu są bardzo ważne. Satyrycy zachwycili publiczność swoim charakterystycznym dowcipem a z sali co płynęły salwy głośnego śmiechu.

Panie, które uczestniczyły w tym roześmianym Dniu Kobiet były zachwycone występem przygotowanym z okazji ich święta. Tego dnia z całą pewnością uśmiech nie schodził im z twarzy.
Jak przystało na Dzień Kobiet, nie zabrakło też kwiatów, które na zakończenie Wszystkim Paniom wręczył wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski wraz z artystami kabaretowymi.

Akcja bezpieczny Sk8park w Mierzęcicach

03 sierpnia na sk8 parku w Mierzęcicach , odbyła się impreza o nazwie Bezpieczny Sk8park w ramach kampanii społecznej Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach.

Do akcji włączył się Urząd Gminy Mierzęcice oraz grupa Extreme City, prowadząca na sk8 parku cotygodniowe zajęcia dla dzieci i młodzieży, mające na celu szkolenie technik jazdy oraz umiejętności korzystania ze sk8 parku.

Wieczór kolęd i pastorałek w GOK

Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach w ostatnim tygodniu stycznia postanowił przypomnieć mieszkańcom gminny magiczny czas minionych Świąt Bożego Narodzenia. Nad przygotowaniem muzyków, którzy zaprezentowali się podczas Wieczoru Kolęd i Pastorałek czuwało trzech instruktorów, prowadzących zajęcia w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach.

W pierwszej części wieczoru przed mierzęcicką publicznością zaprezentowała się grupa dziewcząt z zajęć wokalnych. Dziewczęta przygotowały na ten wieczór trzy polskie kolędy oraz kilka pięknych pastorałek.

Po części wokalnej przyszedł czas na występy instrumentalistów, które rozpoczęli młodzi muzycy szkolący się w Gminnym Ośrodku Kultury. Występ Gminnej Orkiestry Dętej stanowił zwieńczenie wieczoru, który miał na celu kultywowanie jednej z najpiękniejszych polskich tradycji, jaką jest kolędowanie. Pozostawiają za sobą magiczny czas świąt, możemy zacząć korzystać z karnawału, który w tym roku kończy się 25 lutego.

Święty Mikołaj odwiedził dzieci w Mierzęcicach

W Mierzęcicach można już poczuć magię zbliżających się świąt, wszystko za sprawą Świętego Mikołaja i jego pomocników, którzy przybyli do Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach nieco wcześniej, bo już 3 grudnia.
Podczas trzygodzinnego programu młodzi mieszkańcy Mierzęcic poznawali kolejno wszystkich pomocników Świętego Mikołaja i przygotowywali się na przyjęcie najważniejszego gościa z dalekiej Laponii.
Zanim młodzi mieszkańcy Mierzęcic otrzymali słodkie prezenty, Mikołaj zadbał o to by obiecały, że w kolejnym roku będą równie grzeczne. Żegnając się z dziećmi Mikołaj zapewnił, że ich życzenia mają magiczną moc i obiecał, że powróci znowu do Mierzęcic za rok.