Media o nas
Za nami wakacje, czas na podsumowanie zajęć przygotowanych na ten okres przez Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach. Pierwsza wycieczka dla dzieci odbyła się już 2 lipca, uczestnicy odwiedzili Wioskę Indiańską w Jaworznie, 10 lipca była wycieczka do Parku rozrywki TWINPIGS w Żorach, 16 lipca do kopalni soli w Bochni, a 24 lipca do Centrum Edukacji Ekologicznej w Sosnowcu. Dla dorosłych zorganizowano 20 lipca wycieczkę do Opola, a 10 sierpnia do Jaskini Nietoperzy oraz Winnicy Krotoszówka Górska w Ojcowskim Parku Narodowym. W czasie warsztatów dzieci miały okazje stworzyć swoje niepowtarzalne przedmioty takie jak np. gipsowe magnesy czy też kolorowe ubrania. W czasie takich kreatywnych zajęć dzieci ograniczała tylko ich własna wyobraźnia, podobnie jak na warsztatach fotograficznych, na których oprócz uczenia się, wszyscy świetnie się bawili. 29 lipca dla dzieci zorganizowano spektakl pod nazwą: To największe jest szaleństwo nie znać słowa bezpieczeństwo, podczas któego dzieci pomagały biedronce Aldonce poznać zasady bezpieczeństwa. Po spektaklu dzieci miały okazję wysłuchać krótkiego edukacyjnego wykładu o bezpieczeństwie w wykonaniu przedstawicielki Komendy Powiatowej Policji w Będzinie. 26 sierpnia dla dzieci zorganizowany kolejny spektakl edukacyjny, tym razem pod nazwą: Warzywa i owoce mają czarodziejskie moce. Po za tym w każdą środę wakacji na terenie Centrum Rekreacyjno Sportowego w Mierzęcicach organizowane były warsztaty plastyczne prowadzone przez Józefa Kotułę. Zakończenie okresu wakacji nie oznacza zakończenia zajęć i warsztatów, a jedynie rozpoczęcie nowego roku kulturalnego.
W niedzielę 8 września w Gminie Mierzęcice odbyły się Dożynki Gminno Parafialne. Z tej okazji poczty sztandarowe, przedstawiciele Kół gospodyń wiejskich oraz władz samorządowych i instytucji zebrali się przy początku ulicy kościelnej w Targoszycach, skąd w kolorowym korowodzie, pod przewodnictwem Komendanta Gminnego Ochotniczych Straży Pożarnych RP w Mierzęcicach druha Łukasza Salamona, Gminnej Orkiestry Dętej im Władysława Juszczyka przy asyście mierzęcickich mażoretek „Twist” przemaszerowali do kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja, gdzie odbyła się msza dziękczynna za tegoroczne plony. Mszę świętą koncelebrował Dyrektor Caritas Diecezji Sosnowieckiej – Ksiądz Przemysław Szot oraz Ksiądz Proboszcz Janusz Rakoczy. Po mszy świętej uczestnicy obchodów przemaszerowali na błonia targoszyckiego kościoła, gdzie miały miejsce pozostałe wydarzenia. Zebranych gości powitał gospodarz Gminy Mierzęcice wójt Grzegorz Podlejski. Dożynki swoją obecnością zaszczycili m.in.: Posłowie na Sejm RP Waldemar Andzel i Mateusz Bochenek, Wicemarszałek województwa śląskiego Rafał Adamczyk, Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Mazur, Radna Sejmiku Województwa Śląskiego Aldoba Węgrzynowicz, członek zarządu Powiatu Będzińskiego Zdzisław Banaś, Przewodniczący Rady Powiatu Będzińskiego Jan Powałka. Tradycją targoszyckich dożynek jest przemówienie wójta, w którym opowiada on o ostatnich osiągnięciach Gminy Mierzęcice. Dożynki Gminno Parafilane były okazją do wręczenia podziękowań zasłużonym przedsiębiorcą oraz Złotych Odznak Zasłużony Dla Województwa Śląskiego, które otrzymali : Henryk Gadziszewski, Anna Kyrcz oraz Koło Gospodyń Wiejskich Toporowianki. Tradycyjny obrzęd dożynkowy zaprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich Toporowianki. Dożynki kończą tradycyjnie okres żniw, czas wytężonej pracy rolników. To dla nich niewątpliwie największe święto w roku. Stanowi ukoronowanie całorocznego trudu. Obchodzone jest już po zakończeniu wszystkich najważniejszych prac polowych i zebraniu plonów, a głównie plonu zbóż. Starostowie dożynek Magdalena i Mariusz Kubik przekazali na ręce wójta chleb wypieczony z ziaren tegorocznych zbóż. Przekazany chleb poświęcił Ksiądz Proboszcz Kanonik Janusz Rakoczy, po czym nastąpiło tradycyjne częstowanie chlebem przybyłych gości. Ostatnim punktem części oficjalnej było wręczenie koszyków dożynkowych zaproszonym gościom. W części artystycznej zaprezentowali się: Mierzęcickie Mażoretki Twist, Gminna Orkiestra Dęta im. Władysława Juszczyka, Kapela Regionalna Mierzęcice, Zespół Śpiewaczy Mierzęcanki oraz Zespół Śpiewaczy Jezioranki. Pierwszą gwiazdą niedzielnego wieczoru była Kamila Milla Dróżdż. Ogromną rzesze fanów przyciągnął na mierzęcickie dożynki Zespół Daj To Głośniej. Zabawę taneczną pod gwiazdami poprowadził DJ Loreto.
1 czerwca na terenie Centrum Kulturalno Rekreacyjnego w Mierzęcicach zorganizowano wiele atrakcji i niespodzianek. Zebranych gości powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach Karolina Dymarska. Pierwszą atrakcją tego popołudnia był występ Mażoretek Twist. Podczas wydarzenia odbyło się rozstrzygnięcie gminnego Konkursu Plastycznego „Moje skryte marzenie”.
Wśród pozostałych atrakcji czekały między innymi: animacje dla dzieci, brokatowe tatuaże, bańki mydlane, zamek dmuchany, przejażdżki quadami, fotobudka 360 oraz strefa gastronomiczna. Druhowie strażacy z OSP Mierzęcice przygotowali pokaz wozu i sprzętu strażackiego oraz zorganizowali niepowtarzalne Piana Party. Zobaczcie co się tam działo.
Wszystkim dzieciom życzymy, aby każdy dzień był dla nich pełen słońca, radości i śmiechu.
6 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach świętowano Dzień Kobiet. Na zaproszenie wójta Grzegorza Podlejskiego przybyło wiele mieszkanek Gminy Mierzęcice, które zechciały spędzić ten wieczór w doborowym towarzystwie muzyków z zespołu AudioFeels. Zespół przyjechał do Mierzęcic z Poznania.
Panowie oprócz tego, że świetnie znajdują kontakt z publicznością to jeszcze wykonują muzykę w stylu vocal play, czyli taką gdzie nie ma prawdziwych instrumentów.
Muzycy przez ponad godzinę bawili publiczność zabawnymi anegdotami oraz wykonywali znane utwory muzyki polskiej i zagranicznej, a wszystko to było owiane spektakularnymi efektami świetlnymi. Taki występ zostanie na długo w pamięci osób biorących udział w koncercie.
Na zakończenie wydarzenia muzycy wraz z wójtem Grzegorzem Podlejskim wręczyli paniom symboliczne tulipany. Była to również okazja do złożenia wszystkim paniom serdecznych życzeń. Zapytaliśmy również czego życzą same sobie panie z Gminy Mierzęcice?
Po koncercie można było zakupić płytę zespołu i zrobić sobie z muzykami pamiątkowe zdjęcie.
Ponad 400 osób przybyło w sobotę 2 marca do Mierzęcic aby wziąć udział w imprezie biegowej pod nazwą Zabiegany Powiat. Organizatorami imprezy byli wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski oraz Starosta Będziński Sebastian Szaleniec. Punktualnie o godzinie 10:00 uczestnicy zebrali się na linii startu biegu, gdzie wspólną rozgrzewkę w tanecznym stylu poprowadziła Agata Morawek.
Zgromadzonych gości przywitali gospodarze imprezy. Udział w wydarzeniu wzięli między innymi Wicestarosta Będziński Dariusz Waluszczyk, Radni Powiatu Będzińskiego: Anna Pawęzowska, Zofia Gajdzik, Monika Pawłowska-Dyszy, Jan Mucha, Marin Kozieł, Przemysław Krasoń, Prezes Zarządu Spółki Leśno Gruntowej w Siewierzu Sylwester Rzepecki, dyrektorzy zaprzyjaźnionych placówek oświatowych i nie tylko.
Po zrobieniu wspólnej fotografii na linii startu biegu, zaczęło się w spólne odliczanie. Uczestnicy z uśmiechem na twarzach przez blisko godzinę czasu biegali, chodzili i maszerowali przygotowaną pętlą o długości około 1 kilometra, która prowadziła głównie przez zielone tereny Gminy Mierzęcice.
Tegoroczna frekwencja wskazuje na to, że impreza w tym miejscu przypadła do gustu mieszkańcom powiatu będzińskiego, tym bardziej, że tutaj nikt się nie ściga i każdy kto przybiegnie na metę jest zwycięzcą. Liczy się przede wszystkim dobra zabawa. Po za samym bieganiem na uczestników czekało jeszcze wiele innych atrakcji. W imprezie udział wzięli również strażacy z OSP Mierzęcice, którzy pilnowali ognisk, demonstrowali swój samochód oraz sprzęt strażacki, jak również urządzili strzelnice wodną dla dzieci.
Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II zorganizowała kiermasz oraz warsztaty tworzenia zakładek do książek. Żołnierze Wojska Polskiego demonstrowali sprzęt i opowiadali o swojej służbie, a morsy żywiołowo zachęcały do wspólnej kąpieli.
Organizatorzy zapowiadają, że mają już nowe, ciekawe pomysły na kolejne imprezy dla biegaczy i nie tylko.
Dobiegły końca ferie zimowe 2024. Osoby, które zdecydowały się spędzić ten czas razem z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mierzęcicach nie mogły narzekać na nudę.
Już 26 stycznia odbył się Kosmiczny Bal Karnawałowy zorganizowany w Filii Bibliotecznej nr 5 w Mierzęcicach Osiedle. Na uczestników balu czekało mnóstwo dobrej zabawy, konkurs na przebranie nie z tej ziemi oraz kosmiczny tort.
29 stycznia w oddziale GOK w Toporowicach zorganizowane zostało spotkanie edukacyjne – pokaz zwierząt „Żaby”. Dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia żab oraz je zobaczyć, a nawet dotknąć. W czasie ferii nie zabrakło także uwielbianych przez dzieci warsztatów malarskich, prowadzonych przez Józefa Kotułe.
31 stycznia odbyła się wycieczka do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Jest to największa tego typu placówka w Polsce i jedna z największych w Europie. Oprócz samego zwiedzania dzieci uczestniczyły w warsztatach przygotowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej.
3 lutego 2024 roku w sali Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach odbył się I Zimowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Mierzęcice Grzegorza Podlejskiego. Najlepsi spośród uczestników odebrali puchary i pamiątkowe dyplomy.
5 lutego w oddziale GOK w Toporowicach, odbyły się pokazy Kina Sferycznego.
7 lutego dzieci wzięły udział w wyjeździe do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Podczas tej wyprawy dzieci zobaczyły m.in. chlebowe piece, dowiedziały się jak powstaje chleb od pojedynczego ziarenka do bochenka, poznały także historię chleba i tradycje z nim związane.
8 lutego w oddziale GOK w Toporowicach zorganizowane zostało spotkanie edukacyjne dla tych, którzy chcieli poznać „Tajniki archeologii”. Wydarzenie podzielone zostało na część wykładową i warsztatową. Część warsztatowa obejmowała warsztaty pradziejowego garncarza, gdzie wykonywano własne naczynia wzorowane na tych z dawnych czasów.
9 lutego odbyło się wyczekiwane przez najmłodszych „Piżama Party”, które było zakończeniem beztroskiego okresu ferii.
Mnóstwo wrażeń czekało w sobotę 2 grudnia na uczestników spotkania z Mikołajem w Gminie Mierzęcice. Dzieci oraz rodzice, bardzo chętnie uczestniczyli we wszystkich zabawach ruchowych przygotowanych przez animatorów. Na całe szczęście Mikołaj nie kazał na siebie zbyt długo czekać. Pojawienie się tego wesołego mieszkańca Bieguna Północnego wywołało wiele szczęścia i radości wśród wszystkich dzieci. Każde dziecko mogło podejść do Mikołaja, chwilę z nim porozmawiać i wykonać pamiątkowe zdjęcie. Wszystkie dzieci otrzymały od Mikołaja skromne upominki. Atmosfera panująca w czasie wydarzenia dała uczestnikom przedsmak nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia.
14 listopada w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach odbył się Wieczór Pieśni Patriotycznych. Tego roczna edycja wydarzenia odbyła się pod nazwą „Ojczyzna to wielki wspólny obowiązek”. Zebranych gości powitała Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej im. Jana Pawła II w Mierzęcicach Magdalena Bijak oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 im Tadeusza Kościuszki w Mierzęcicach Paulina Niegowska. Uroczystość swą osobą zaszczycili między innymi Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski, Zastępca Wójta Gminy Mierzęcice Iwona Pańta, Przewodnicząca Rady Gminy Mierzęcice Monika Dyraga wraz z radnymi oraz dyrektorzy i przedstawiciele placówek oświatowych z terenu Gminy Mierzęcice. Wieczór rozpoczął wspaniały pokaz flagowy. Wśród pieśni śpiewanych tego wieczoru znalazły się między innymi : Pierwsza Brygada, O mój rozmarynie, Pytasz mnie, Jest takie miejsce Polska, Co to jest niepodległość, Piechota, Wojenko, wojenko , Przybyli Ułani pod okienko, Rota, Biały Krzyż, Niepodległa Niepokorna. Wieczór Pieśni Patriotycznych w Gminie Mierzęcice organizowany od 2012 roku. Głównymi uczestnikami wydarzenia byli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 im Tadeusza Kościuszki w Mierzęcicach. Takie wydarzenie kształtuje postawy patriotyczne wśród najmłodszych. Poprzez wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych dzieci mają odczucie budowania więzi z krajem ojczystym i środowiskiem lokalnym. Organizatorzy zapowiadają już kolejną edycje Wieczoru Pieśni Patriotycznych.
Wakacje wcale nie muszą oznaczać lenistwa i przerwy w nauce. Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach zadbał o to, aby Wakacje 2023 mieszkańcy Gminy Mierzęcice spędzili w ciekawy, a zarazem aktywny i edukacyjny sposób. Już 8 lipca na terenie Centrum Kulturalno Rekreacyjnego w Mierzęcicach odbyły się Warsztaty Cyrkowe. 11 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach odbyły się Warsztaty Rękodzieła, na których dzieci robiły Świeczki Żelowe z Morskimi Motywami. W tym samym dniu na terenie Centrum Kulturalno Rekreacyjnego odbyło się Spotkanie Edukacyjne ze Zwierzętami. 13 i 14stego lipca w Filii Bibliotecznej nr 5 odbyły się Zajęcia Podstaw Tworzenia Gier Komputerowych zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury oraz Gminną Bibliotekę Publiczną im. Jana Pawła II w Mierzęcicach. 18 lipca na terenie Centrum Kulturalno Rekreacyjnego zorganizowano Warsztaty Plecionkarskie. W każdy poniedziałek sierpnia w Filii GOK w Toporowicach odbywały się zajęcia Fitness dla Dorosłych, ponad to 12 lipca oraz 1 sierpnia zorganizowano tutaj Warsztaty Kulinarne, na których dzieci uczyły się jak zrobić cisto z owocami oraz ciasteczka maślane . W czasie akcji Lato w Gminie Mierzęcice zorganizowano dla dzieci dwie wycieczki: do Parku Korzonek oraz do Parku Przygód i Atrakcji Wilkowice. 5 sierpnia na terenie Centrum Kulturalno Rekreacyjnego zorganizowano imprezę pod nazwą Sobota w Klimacie PRL. Po za tym w każdą środę lipca i sierpnia organizowane były zajęcia z Malarstwa Sztalugowego, prowadzone przez miejscowego artystę Józefa Kotułę. Szeroki zakres zajęć przygotowanych w ramach akcji Lato w Gminie Mierzęcice pozwolił każdemu uczestnikowi znaleźć coś ciekawego dla siebie. Chociaż wakacje już za nami, warto dalej śledzić stronę Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach, gdzie systematycznie będą pojawiać się informacje o nowych wydarzeniach, zajęciach i warsztatach. Serdecznie polecamy.
W sobotę 26 sierpnia odbyły się Dożynki Gminno Parafialne w Gminie Mierzęcice. O godzinie 15:00 utworzył się kolorowy korowód, który przy dźwiękach Gminnej Orkiestry Dętej im. Władysława Juszczyka przemaszerował do kościoła pod wezwaniem św. Mikołaja w Targoszycach. Dożynkową Mszę Świętą Dziękczynno Błagalną za tegoroczne plony celebrował Proboszcz parafii Ksiądz Janusz Rakoczy. Po Mszy Świętej zebrani goście przemaszerowali na błonia Targoszyckiego kościoła, gdzie miały miejsce pozostałe uroczystości. Zebranych gości przywitał Wójt Gminy Mierzęcice, który jest współorganizatorem Dożynek Gminno Parafialnych. Wójt w swoim przemówieniu przedstawił charakterystykę Gminy Mierzęcice, opowiedział również o zrealizowanych inwestycjach, które są dostrzegane i pozytywnie oceniane w środowisku samorządowców. W uroczystości udział wzięli również parlamentarzyści, którzy przybyli do Mierzęcic, aby rolnikom złożyć życzenia i podziękowania. Po wszystkich przemówieniach nastąpił moment obrzędu dożynkowego, który przedstawiło Koło Gospodyń Wiejskich Mierzęcanki. Starostowie dożynkowi Państwo Paulina i Mateusz Kolasińscy zgodnie z tradycją, na ręce wójta złożyli chleb wypieczony z mąki z tego rocznych ziaren. Wszyscy wspólnie odmówili modlitwę, ksiądz proboszcz pobłogosławił chleb, po czym wraz z wójtem i starostami dożynkowymi poczęstowali wszystkich zebranych uczestników. Część artystyczną rozpoczął występ mażoretek. Po mażoretkach zaprezentowały się Koła Gospodyń wiejskich z Gminy Mierzęcice oraz Kapela Regionalna Mierzęcice. Pierwszą gwiazdą sobotniego wieczoru była Kamila Milla Dróżdż, wokalistka pochodząca z Gminy Mierzęcice. Po Milli na scenie zaprezentowała się Mona Lisa. Zwieńczeniem wieczoru był koncert Sarsy.
Kto by przypuszczał, że ocet, cukier, oranżada oraz papier toaletowy na sklepowych półkach sprawią, że ludzie będą się tak fantastycznie bawić i to pod czujnym okiem milicji obywatelskiej. 5 sierpnia na terenie Centrum Kulturalno Rekreacyjnego w Mierzęcicach odbyła się impreza o nazwie Sobota w klimacie PRL. Na I Mierzęcicki Zlot Klasyków przybyło ponad 40 samochodów oraz kilkanaście motocykli pamiętających czasy PRL. Oprócz samych pojazdów, można było również zobaczyć różne kostiumy oraz akcesoria z tamtej epoki. Głównym organizatorem wydarzenia był Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach. Wszyscy uczestnicy zlotu otrzymali okolicznościowe podziękowania. Imprezę zakończyła zabawa taneczna z muzyką odpowiednią dla czasów PRL.
W sobotę 3 czerwca na terenie Centrum Kulturalno Rekreacyjnego w Mierzęcicach świętowano Gminny Dzień Dziecka. Organizator zadbał o to, aby w czasie trwania imprezy nikt się nie nudził i każdy znalazł coś dla siebie. Piękna, czerwcowa pogoda oraz moc atrakcji przyciągnęła sporą ilość mieszkańców Gminy Mierzęcice. Uczestnicy festynu chętnie korzystali ze wszystkich atrakcji. Ponadto Gminna Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Mierzęcicach również włączyła się w Gminny Dzień Dziecka i zorganizowała kiermasz książek. Było wesoło i kolorowo.
Uczestnicy warsztatów wokalnych Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach w piosence Majki Jeżowskiej „Kochany Panie Mikołaju”
Moc atrakcji czekała na dzieci, które sobotę 3 grudnia postanowiły spędzić razem z Mierzęcickim GOKiem. Czas do przybycia Mikołaja umilały dzieciom zabawy z animatorami. W tym dniu do mierzęcickich dzieci zawitały również wspaniałe zwierzęta.
Około godziny 17:00 spotkaliśmy niezwykłego gościa. Mikołaj przyniósł prezenty dla wszystkich zebranych dzieci. Każde dziecko mogło usiąść Mikołajowi na kolanach oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Niewątpliwie był to dzień pełen wrażeń. W wydarzeniu udział wzięło ponad 200, dodatkowo na każdego z przybyłych czekała gorąca kawa i herbata.
25 listopada w Filii Bibliotecznej Nr 5 w Mierzęcicach Osiedlu odbył się Bal Andrzejkowy dla dzieci.
Dzieci świetnie odnajdowały się we wszystkich zabawach jakie zostały dla nich przygotowane. Taka zabawa wymaga wiele energii, więc na uczestników czekał również słodki poczęstunek.
Blisko 250 seniorów z terenu Gminy Mierzęcice świętowało Dzień Seniora, który został zorganizowany 28 października w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach. Zebranych gości powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach pani Karolina Dymarska.
W uroczystości udział wzięli między innymi Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski wraz z małżonką, zastępca wójta Iwona Pańta, radni, sołtysi oraz licznie zgromadzeni seniorzy. W czasie swojego przemówienia wójt przybliżył sylwetkę pana Józefa Kotuły, nominowanego w konkursie wojewody Śląskiego do tytułu Aktywny Senior 2022.
W części artystycznej swoje umiejętności zaprezentowały Mierzęcanki, Kapela Regionalna, Toporowianki oraz Jezioranki.
Całą uroczystość dopełniła zabawa taneczna prowadzona przez pana Grzegorza Zimnika.
Sezon wakacyjny już prawie za nami. Był to wzmożony czas pracy dla Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach, który przez ten okres starał się zapewnić rozrywkę dla jak największej liczby mieszkańców Gminy Mierzęcice.
W lipcu dla najmłodszych mieszkańców przygotowano cykl spotkań pod tytułem: Poznajemy Zawody, na którym dzieci mogły zapoznać się między innymi z pracą takich osób jak pilot czy bibliotekarz. W czasie spotkania dzieci pod okiem przewodnika zwiedziły Port Lotniczy Katowice, gdzie mogły od środka zobaczyć funkcjonowanie lotniska.
16 lipca na terenie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego zorganizowano Międzypokoleniową Dyskotekę z DJ Wiką.
21 lipca odbyło się Spotkanie z gadami, na którym dzieci oraz ich opiekunowie mieli szansę stanąć oko w oko z boa dusicielem.
1 sierpnia na scenie Gminnego Ośrodka Kultury wystąpili aktorzy z Krakowskiego Biura Promocji Kultury. Zaprezentowali spektakl ekologiczno-edukacyjny pod tytułem: Aladyn na ratunek światu, podczas którego aktorzy poruszali z widzami wiele aspektów związanych z ekologią.
12 sierpnia na Kompleksie Sportowym w Toporowicach, odbył się Rodzinny Turniej Sportowy, na którym na dzieci i ich opiekunów czekały liczne animacje oraz inne atrakcje. Dla osób dorosłych, lubiących ćwiczenia przy muzyce, przygotowano cykl pięciu zajęć z fitnessu. Osoby, które chciały dodatkowo zadbać o swoją sylwetkę, mogły zasięgnąć porad dietetyka.
Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach zadbał również o różne, ciekawe oraz twórcze zajęcia dla dzieci. Łatwo zauważyć, że tegoroczna oferta Mierzęcickiego GOK-u przypadła do gustu uczestników. Zapraszamy do śledzenia stron Mierzęcickiego GOK-u, gdzie na bieżąco można zapoznać się z ich ofertą.
W sobotę 25 czerwca w Przeczycach nad zalewem, zostało zorganizowane wydarzenie pod nazwą Noc Kupały. Noc Kupały to święto związane z letnim przesileniem Słońca, w tym roku zostało zorganizowane na terenie bazy wypoczynkowej MarinaSurf. Warsztaty plecenia wianków oraz koncert muzyki relaksacyjnej, to nie wszystko co przygotowali organizatorzy. O godzinie 18:00 odbył się koncert relaksacyjny. W dalszej części programu, można było się przyjrzeć tańcom wykonywanym wokół ogniska. Na zakończenie imprezy, odbyło się tradycyjne, świętojańskie puszczanie wianków na wodzie.
4 czerwca br. na terenie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego, usytuowanego za budynkiem Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach, zorganizowany został festyn z okazji obchodzonego kilka dni wcześniej Dnia Dziecka.
Nie po raz pierwszy okazało się, że nawet niesprzyjająca pogoda nie jest w stanie popsuć zaplanowanej zabawy dedykowanej dla najmłodszych mieszkańców gminy Mierzęcice. Uczestnicy festynu mogli zobaczyć pokaz tańca – jazzu i hip hopu w wykonaniu dzieci, które doskonalą swoje umiejętności taneczne w mierzęcickim GOK, pod fachowym okiem Pani Pauliny Płachty. Ogromny aplauz wzbudził także pierwszy publiczny występ sekcji mażoretek, które na co dzień ćwiczą pod kierownictwem Pani Agaty Morawek. Oba pokazy zachwyciły publiczność. Podczas zabawy dzieci mogły skosztować darmowego popcornu, na który nie brakowało amatorów. Po zakończeniu imprezy plenerowej jej uczestników można było rozpoznać po charakterystycznych brokatowych tatuażach oraz pomalowanych barwnie twarzach.
Niespotykaną jednak do tej pory atrakcją była specjalnie zamówiona na tę okazję maszyna wytwarzająca pianę. Zabawa w 500 litrach wytworzonej piany, w rytm muzyki Pipka i Psotki została przez dzieci oceniona bardzo dobrze. Miarą tego zadowolenia były radosne miny dzieci i ich rodziców oraz wybuchające co chwilę salwy śmiechu. Dziękujemy wszystkim dzieciom i rodzicom za wspólną zabawę i doskonałą atmosferę.
Dla tych najmłodszych mieszkańców gminy Mierzęcice, którzy zdecydowali się uczestniczyć w wycieczce do Funzeum w Gliwicach, była to sobota pełna pozytywnych wrażeń i zdobywania cennej wiedzy.
Wyprawę do gliwickiego Funzeum w dniu 21 maja br. zorganizował mierzęcicki GOK. Jej uczestnicy byli zachwyceni atrakcjami, jakie czekały na nich w tym miejscu edukacji i rozrywki. Na początku dzieci miały okazję wysłuchać informacji o świetle i barwach. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie z pracownikiem Funzeum wszystkich sal, z których każda poświęcona była innej tematyce. Po tej ogromnej porcji wiedzy przekazanej w bardzo atrakcyjnej formie przyszedł czas na wyśmienitą zabawę w basenie z kulkami i kolorowych pajęczynach.
W drodze powrotnej w autokarze zewsząd słychać było głosy zachwytu nad miejscem, które odwiedziły dzieci. Z ich deklaracji wynika, że nie była to ostatnia wizyta w Funzeum. To najlepiej świadczy o tym, jak dużą porcję radości wniosła w ich życie ta wycieczka.
Ferie w gminie Mierzęcice rozpoczęły się 14 lutego, kiedy to dzieci zaproszone zostały do udziału w warsztatach rękodzieła. Pierwsza grupa, czyli dzieci w wieku od 5 do 8 lat, wykonywała kolorowe magnesy z gipsu, zaś druga grupa-dzieci w wieku od 9 do 12 lat – tworzyła niepowtarzalne, malowane witraże. Efekty pracy dzieci uczestniczących w zajęciach zachwycały starannością wykonania oraz pomysłowością.
Dwa dni później, czyli 16 lutego 2022r., zorganizowane zostały profesjonalne warsztaty malarskie, zaś 18 lutego br. kolejne warsztaty rękodzieła.
21 lutego 2022r. zapisał się w historii mierzęcickiego GOK pod znakiem profilaktyki, nauki i kultury bowiem tego dnia zorganizowane zostało spotkanie z Przedstawicielami Komendy Powiatowej Policji w Będzinie, a tuż po jego zakończeniu goszczący w Mierzęcicach teatr „Maska” wystawił spektakl pt. „Ekologia z Alicją, Królikiem i Kapelusznikiem”. 23 lutego br. dzieci spotkały się na cieszących się jak zwykle ogromnym zainteresowaniem uczestników warsztatach kulinarnych. Tym razem młodzi entuzjaści cukiernictwa tworzyli kruche ciasteczka w kształcie serc. To były wyjątkowo słodkie i smaczne warsztaty! Jednak prawdziwym hitem tegorocznych ferii okazała się być zabawa karnawałowa dla dzieci i młodzieży. Jej uczestnicy w piątkowe popołudnie bawili się w specjalnie udekorowanych na tę okazję wnętrzach Filii Bibliotecznej nr 5 w Mierzęcicach Osiedlu.
Cieszymy się, że najmłodsi mieszkańcy gminy tak chętnie brali udział w proponowanych formach spędzania czasu wolnego od nauki.
Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach zorganizował zabawę mikołajkową. Dzieci z Panią mikołajową bawiły się na całego.
W Mierzęcicach wszystkie dzieci były grzeczne, bo Mikołaj przywiózł wór prezentów i rozdawał je bez wyjątków. Dzieci czekały na Mikołaja , niektóre śpiewały, inne mówiły wierszyki, ale wszystkie chciały dostać prezent.
Rodzice też tupali w rytm muzyki, mogli napić się gorącej herbaty, ogrzać ręce czy zjeść ciasteczko. Oprócz tańców, zabaw i prezentów od Mikołaja była tez słodka piniata, którą dzieci z zapałem usiłowały rozbroić, by dobrać się do cukierków. Atmosfera była gorąca.
Jak widać wszystkie dzieci w Mierzęcicach bawiły się świetnie. Teraz muszą jeszcze troszeczkę poczekać na prezenty od Dzieciątka, ale jak sami mówią – warto być grzecznym, bo prezenty to super sprawa.
Filia Biblioteczna w Mierzęcicach- Osiedlu zmieniała się w miejsce pełne magii i zabawy. Nad dobrą zabawą czuwały wróżki.
Jednak wszystkie zabawy były związane z magią i wróżbami. Czas pandemii i związanych z nią obostrzeń wpłynął na relacje dzieci. Dzieci na balu Andrzejkowym bawiły się wyśmienicie.
Uśmiech na buziach dzieci, był satysfakcją dla organizatorów imprezy. Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach, przygotowuje kolejne atrakcje dla dzieci i młodzieży.
Mierzęcicki GOK zaprasza na zajęcia w nowym roku szkolnym
Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach ogłasza nabór na zajęcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych w nowym roku szkolnym 2021/2022.
Dla dzieci i młodzieży mamy następujące propozycje na kreatywne spędzenie czasu wolnego: warsztaty plastyczne, rękodzieło, warsztaty kulinarne, warsztaty muzyczne (nauka gry na trąbce i keyboardzie), warsztaty taneczne hip hop, warsztaty taneczne jazz, mażoretki oraz warsztaty dziennikarskie. Z kolei dorosłych mieszkańców naszej gminy zapraszamy na warsztaty rękodzieła oraz zajęcia fitness.
W poniedziałki w godz. od 17.00 do 17.45 i od 18.00 do 19.00 w Filii Bibliotecznej w sołectwie Mierzęcice Osiedle organizowane będą warsztaty taneczne hip hop dla dzieci i młodzieży. Miesięczny koszt udziału w warsztatach wynosi 50 zł.
Z kolei w poniedziałki i wtorki w godz. 16.00 do 19.00 odbywać się będą w budynku GOK warsztaty plastyczne, które skierowane są do dzieci powyżej 12 roku życia. Miesięczny koszt udziału w warsztatach wynosi 30 zł.
We wtorki w godz. od 15.00 do 17.30 odbywać się będą bezpłatne warsztaty dziennikarskie dla dzieci. Więcej informacji na temat zajęć udziela Pani Agnieszka Zielińska pod numerem telefonu 501 069 948.
Z kolei w godz. od 17.00 do 17.45 i od 18.00 do 19.00 w Filii Bibliotecznej w Mierzęcicach Osiedlu organizowane będą warsztaty jazzowe dla dzieci. Miesięczny koszt udziału w warsztatach wynosi 50 zł.
W środę w godz. od 17.00 do 18.00 zapraszamy dzieci na zajęcia mażoretek, które odbędą się w Szkole Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach. Miesięczny koszt udziału w zajęciach wynosi 40 zł.
W godz. od 17.30 do 18.30 w Filii Bibliotecznej w Mierzęcicach Osiedlu zorganizowane zostaną zajęcia fitness dla dorosłych. Jednorazowo udział w tego rodzaju aktywnościach wynosi 10 zł., z kolei miesięczny karnet kosztuje 30 zł.
Zajęcia z rękodzieła odbywać się będą w czwartki w Filli Bibliotecznej w sołectwie Mierzęcice Osiedle – 2 razy w miesiącu dla dzieci i 1 raz w miesiącu dla dorosłych. Koszt udziału za jedne zajęcia wynosi 20 zł zarówno dla dzieci, jak i dorosłych.
Warsztaty kulinarne odbywać się będą jeden raz w miesiącu w środy w budynku GOK Mierzęcice. Koszt udziału w nich wynosi 25 zł.
Indywidualne zajęcia z muzyki- nauka gry na trąbce lub keyboardzie, odbywać się będą po osobistym ustaleniu terminów z instruktorem- tel. 32 288 70 82. Miesięczny koszt udziału w zajęciach wynosi 40 zł. Zajęcia będą odbywały się w budynku GOK Mierzęcice.
Więcej informacji na temat oferty wszystkich zajęć oraz warsztatów uzyskać można w biurze Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach lub pod nr tel. 32 2887082.
Wakacyjny sierpień z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Mierzęcicach
W sierpniu Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach działał równie prężnie i intensywnie jak w pierwszej połowie wakacji.
11 sierpnia do warsztatów dołączył wójt gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski i wspólnie z uczestnikami stworzyli jeden wakacyjny obraz.
Kino plenerowe, to kolejna cykliczna impreza skierowana do widzów w różnym wieku. Spotkania odbywały się w piątki. O godzinie 20stej startowało kino familijne, a o 21:30 kino dla starszych widzów. Seanse odbywały się w różnych miejscowościach, a uczestnictwo w nich było bezpłatne.
5-tego sierpnia w Filii Bibliotecznej nr 5 w Mierzęcicach Osiedle, miały miejsce warsztaty rękodzieła dla dorosłych. Uczestnicy tworzyli na warsztatach Łapacze Snów z Makramy.
14 sierpnia na terenie przy Mierzęcickim GOK-u miało miejsce wydarzenie profilaktyczne. Oprócz licznych atrakcji przygotowanych na tą okazję, na wydarzeniu odbyło się ogłoszenie wyników Powiatowego Konkursu na Grę Edukacyjną ze Smoczycą Klarą oraz uroczyste wręczenie nagród.
Dla lubiących wycieczki wyjazdowe, zostały przygotowane 2 atrakcje. 16 sierpnia odbyła się wycieczka do Agroturystyki „Pod Skałką” w Przybynowie, a 24 zwiedzanie Bajki Pana Kleksa w Katowicach.
26 sierpnia zostały ponownie przygotowane warsztaty rękodzieła dla dorosłych. Uczestnicy uczyli się jak dekorować kubki gliną polimerową.
Na zakończenie wakacji przygotowano Piknik Rodzinny, który odbył się na terenie przy Szkole Podstawowej w Boguchwałowicach. Dla uczestników przygotowaliśmy wiele atrakcji, między innymi malowanie twarzy, brokatowe tatuaże, animacje, malowanie na folii i wiele, wiele innych. Uczestnicy dzisiejszego wydarzenia mają też okazję zobaczyć wystawę prac plastycznych, które powstały podczas tegorocznych wakacji, na warsztatach Malowanie na Śniadanie. Piknik odbywa się w ramach zakończenia wakacji oraz powitania nowego roku szkolnego.
Chociaż wakacje już za nami, warto dalej śledzić stronę Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach, gdzie systematycznie będą pojawiać się informacje o nowych wydarzeniach, zajęciach i warsztatach. Serdecznie polecamy.
Podsumowanie Wakacyjnego Lipca w Gminie Mierzęcice
26 czerwca 2021r. wszystkie sołectwa w naszej gminie odwiedził Discobus. Specjalnie wyposażony pojazd w pierwszej kolejności zawitał do Mierzęcic i co 40 minut, tłumnie witany przez dzieci i ich rodziców, gościł w kolejnych sołectwach, by ostatecznie zakończyć swe tournee po gminie w Sadowiu. Wszystkie dzieci wróciły ze spotkania z Myszką Miki obdarowane upominkami i słodkościami. Atrakcyjne oferty zajęć w pierwszy z wakacyjnych miesięcy skierowane zostały także do dorosłych mieszkańców naszej gminnej społeczności. W poniedziałkowe popołudnia w Filii Bibliotecznej nr 5 w sołectwie Mierzęcice Osiedle – 5 i 12 lipca mogli oni uczestniczyć w zajęciach fitness, zaś 19 i 26 lipca – w zajęciach zumby. W każdy wtorek Centrum Sportowo-Rekreacyjne za budynkiem GOK tętniło radosnym gwarem dzieci. 6 i 13 lipca zajęcia prowadzili pracownicy mierzęcickiego GOK, natomiast 20 i 27 lipca kreatywne prace wykonywane były pod czujnym okiem instruktorów z Kreatywnego Klubu z Radzionków. Ostatecznie w lipcowe wtorki młodzi mieszkańcy naszej gminy tworzyli: pachnące błyszczyki, miękkie zwierzątka z pianki, modne torby z filcu, niepowtarzalne doniczki wypełnione skrzydłokwiatami, świece z wosku plastycznego oraz unikatowe przypinki. Z kolei w lipcowe środy, w mierzęcickim Centrum Sportowo-Rekreacyjnym zorganizowane zostały zajęcia z sensoplastyki. 22 lipca 2021 roku wnętrze Filii Bibliotecznej nr 5 w sołectwie Mierzęcice Osiedle wypełnione zostało dźwiękami instrumentów perkusyjnych, bowiem to właśnie w tym miejscu odbyły się warsztaty perkusyjne. Muzycy amatorzy mogli spróbować swoich umiejętności grając na cajonie, djmb – indonezyjskim bębnie czy rurkach i dzwonkach diatonicznych.
Radosny Dzień Dziecka
Krzysztof Piasecki i roześmiany Dzień Kobiet
Duża dawka śmiechu w kobiecym towarzystwie, tak w kilku słowach można podsumować zorganizowany w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach Dzień Kobiet. Wydarzenie cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród mieszkanek Gminy, które tłumie przybyły na występ znanych satyryków.
Krzysztof Piasecki oraz występujący z nim Jacek Łapot i Dariusz Szweda zadbali o znakomite nastroje świętujących Pań. W programie nie zabrakło skeczy, w których pierwsze skrzypce grały kobiety, wszak jak mówi sam Krzysztof Piasecki kobiety w życiu są bardzo ważne. Satyrycy zachwycili publiczność swoim charakterystycznym dowcipem a z sali co płynęły salwy głośnego śmiechu.
Panie, które uczestniczyły w tym roześmianym Dniu Kobiet były zachwycone występem przygotowanym z okazji ich święta. Tego dnia z całą pewnością uśmiech nie schodził im z twarzy.
Jak przystało na Dzień Kobiet, nie zabrakło też kwiatów, które na zakończenie Wszystkim Paniom wręczył wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski wraz z artystami kabaretowymi.
Akcja bezpieczny Sk8park w Mierzęcicach
03 sierpnia na sk8 parku w Mierzęcicach , odbyła się impreza o nazwie Bezpieczny Sk8park w ramach kampanii społecznej Wojewódzkiej Komendy Policji w Katowicach.
Do akcji włączył się Urząd Gminy Mierzęcice oraz grupa Extreme City, prowadząca na sk8 parku cotygodniowe zajęcia dla dzieci i młodzieży, mające na celu szkolenie technik jazdy oraz umiejętności korzystania ze sk8 parku.
Wieczór kolęd i pastorałek w GOK
Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach w ostatnim tygodniu stycznia postanowił przypomnieć mieszkańcom gminny magiczny czas minionych Świąt Bożego Narodzenia. Nad przygotowaniem muzyków, którzy zaprezentowali się podczas Wieczoru Kolęd i Pastorałek czuwało trzech instruktorów, prowadzących zajęcia w Gminnym Ośrodku Kultury w Mierzęcicach.
W pierwszej części wieczoru przed mierzęcicką publicznością zaprezentowała się grupa dziewcząt z zajęć wokalnych. Dziewczęta przygotowały na ten wieczór trzy polskie kolędy oraz kilka pięknych pastorałek.
Po części wokalnej przyszedł czas na występy instrumentalistów, które rozpoczęli młodzi muzycy szkolący się w Gminnym Ośrodku Kultury. Występ Gminnej Orkiestry Dętej stanowił zwieńczenie wieczoru, który miał na celu kultywowanie jednej z najpiękniejszych polskich tradycji, jaką jest kolędowanie. Pozostawiają za sobą magiczny czas świąt, możemy zacząć korzystać z karnawału, który w tym roku kończy się 25 lutego.
Święty Mikołaj odwiedził dzieci w Mierzęcicach
W Mierzęcicach można już poczuć magię zbliżających się świąt, wszystko za sprawą Świętego Mikołaja i jego pomocników, którzy przybyli do Gminnego Ośrodka Kultury w Mierzęcicach nieco wcześniej, bo już 3 grudnia.
Podczas trzygodzinnego programu młodzi mieszkańcy Mierzęcic poznawali kolejno wszystkich pomocników Świętego Mikołaja i przygotowywali się na przyjęcie najważniejszego gościa z dalekiej Laponii.
Zanim młodzi mieszkańcy Mierzęcic otrzymali słodkie prezenty, Mikołaj zadbał o to by obiecały, że w kolejnym roku będą równie grzeczne. Żegnając się z dziećmi Mikołaj zapewnił, że ich życzenia mają magiczną moc i obiecał, że powróci znowu do Mierzęcic za rok.