Podsumowanie Akcji Lato w Gminie Mierzęcice

Większość Polaków wypoczywała na terenie Polski, doceniając jej walory krajobrazowe i przyrodnicze. Po okresie izolacji pragnęliśmy spędzać czas w towarzystwie bliskich nam osób, przyjaciół i znajomych.

Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach przygotował i wdrożył procedury i rozwiązania, których celem była realizacja akcji „Lato w Gminie Mierzęcice”, w poczuciu bezpieczeństwa o zdrowie i życie mieszkańców, w zgodzie z obowiązującymi regulacjami prawno – sanitarnymi.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami w każdy z wakacyjnych wtorków młodzi mieszkańcy gminy Mierzęcice zostali zaproszeni do udziału w zajęciach pn. „Kreatywne wtorki”. Organizatorom wtorkowych inicjatyw nie zabrakło inspiracji, by zajęcia z GOK były atrakcyjne pod względem swej różnorodności, a także – by trafiały w wyrafinowane gusta najmłodszych mieszkańców gminy.

„Kreatywne wtorki” rozpoczęły się 7 lipca i trwały do 25 sierpnia. Dobrym prognostykiem dla nich była fakt, że towarzyszyła im słoneczna, wprost wymarzona pogoda wakacyjna. Podczas trwania tych spotkań dzieci tworzyły m.in. zawieszki zapachowe, breloczki z folii termokurczliwej, tęcze z włóczki i drutu, liście i serca z zimnej porcelany, niespotykane dekoracje z kolorowego piasku oraz masy piaskowej z ozdobami, a nawet – ogrody pełne roślin z gotowych zestawów. Nie zabrakło chętnych wśród najmłodszych mieszkańców naszej gminy, którzy chcieli ten wakacyjny czas spędzić kreatywnie, rozwijając swoje zdolności manualne, spędzając czas w gronie rówieśników i pracowników mierzęcickiego GOK.

Od 6 lipca br. do 31 sierpnia br., w każdy wakacyjny poniedziałek na terenie mierzęcickiego SKATE PARKU odbywały się zajęcia z Extreme City, podczas których pod okiem fachowej kadry ich uczestnicy, doskonalili swoje umiejętności jazdy na rolkach, deskorolce. Warto w tym miejscu wspomnieć także o tym, że 3 sierpnia 2020 r. na terenie Plenerowego Centrum Kulturalno – Rekreacyjnego w Mierzęcicach, w ramach wojewódzkiej kampanii edukacyjno – informacyjnej związanej z szerzeniem idei bezpiecznego spędzania czasu m.in. na terenach skateparków, odbyło się wydarzenie pn. „Bezpieczny Sk8park”. Organizatorami tej akcji, oprócz mierzęcickiego GOK były także Urząd Gminy Mierzęcice oraz Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach. Mamy nadzieję, że dzięki czasowi spędzonemu na praktycznym doskonaleniu umiejętności jazdy na hulajnogach, rolkach i deskorolkach, a także uczestnictwie w zorganizowanej akcji, młodzi mieszkańcy naszej gminnej społeczności nigdy nie doświadczą wypadków i przykrych zdarzeń w tym bardzo popularnym miejscu spędzania wolnego czasu i rozrywki lub podczas używania powyższych sprzętów sportowej rozrywki w innych miejscach.

Podczas minionych wakacji pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury przy współpracy z Gminną Komisją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Mierzęcicach zorganizowali konkurs plastyczny pt. „Wszystkie uzależnienia niszczą nasze marzenia” a także spektakle dla dzieci. Celem obu widowisk była edukacja i profilaktyka. Pierwszy z nich pt. „Uczą króla dzieci segregacji śmieci”, który odbył się 14 sierpnia br. na terenie OSP Nowa Wieś, poświęcony był szeroko pojętej tematyce ekologii i ochrony środowiska naturalnego. Drugie widowisko pt. „Być dorosłą bardzo chciała i na miotle odleciała” dotyczyło tematyki profilaktyki uzależnień.

Wakacyjne miesiące obfitowały także w wydarzenia, które Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach adresował także do dorosłych mieszkańców naszej gminy. Ci ostatni mogli wziąć udział m.in. w warsztatach podczas których tworzyli wyjątkowo popularne w ostatnim czasie „Lasy w szkle” oraz w warsztatach, gdzie motywem przewodnim było tworzenie niepowtarzalnej biżuterii szklanej. Co istotne, te kreatywne zajęcia dla dorosłych mieszkańców gminy Mierzęcice cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Zarówno dzieci, jak i starsi widzowie zostali zaproszeni przez mierzęcicki GOK do zobaczenia projekcji filmów w plenerze w dniu 15 i 29 sierpnia. W obu przypadkach wyboru repertuaru spośród przedstawionych propozycji dokonywali sami mieszkańcy. O ile pierwsza z projekcji odbyła się bez problemów to druga, planowana na 29 sierpnia br., musiała zostać odwołana ze względu na niekorzystną prognozę pogody w dniu planowanych seansów.

W sobotnie popołudnie 22 sierpnia br. w plenerze, w sąsiedztwie mierzęcickiego GOK została zorganizowana zabawa dla najmłodszych, której animatorami byli klauni: Ruphert i Rico. Podczas zabawy, kilkudziesięciu młodych mieszkańców gminy Mierzęcice w towarzystwie rodziców, dziadków i opiekunów brało udział w świetnie zorganizowanych animacjach, malowaniu włosów, konkursach, tańcach. Z pewnością na długo w pamięci dzieci pozostanie deszcz baniek mydlanych oraz deszcz confetti.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom akcji „Lato w Gminie Mierzęcice” za wspólne spędzanie wolnego czasu oraz wszystkim osobom i instytucjom zaangażowanym w pomoc przy organizacji w.w akcji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content