Wojskowa historia w locie

wojskowa-histori-w-locie-mg

Jedyna w Polsce, najmłodsza w Europie – Górnośląsko – Zagłębiowska Metropolia w pierwszych dniach lipca obchodziła 5. rocznicę swojego powstania. To było wyjątkowo aktywne świętowanie, w związku z tym, metropolia chciała pokazać wszystko to, co ma najlepszego w zrzeszających gminach i zorganizowała 94 wydarzenia, w tym aż 68 mikrowypraw!

2 lipca odbyły się także na terenie gminy Mierzęcice 3 wycieczki. Ich licznie przybyli uczestnicy wyruszali pieszo spod samolotu wojskowego do miejsca, gdzie znajduje się platforma spotterska (PAS 27) w pobliżu lotniska Katowice-Pyrzowice.

Walor edukacyjny wycieczki został wzbogacony o wykład z historii lotniska wojskowego w Mierzęcicach, który poprowadził mjr inż. Ryszard Dębski. Prezentację na tytułowy temat wzbogacili także płk. pil. Tadeusz Dłużyński, ppłk. pil. Andrzej Krzyśpiak, kpt. pil. nawig. Wiktor Romaniuk, st. chor. sztab. Tadeusz Szczepańczyk, chor. Leszek Basiński. Historia, którą opowiadali przedstawiciele Koła Sympatyków Lotnictwa Mierzęcice cieszyła się ogromnym zainteresowaniem wśród uczestników święta.

Nie zabrakło także tego dnia tematycznych animacji dla dzieci, w ramach których zostały zorganizowane warsztaty tworzenia latawców i modeli samolotów oraz atrakcji dla osób dorosłych: symulatora lotu i żyroskopu – trenażera dla pilotów.

W wydarzeniu uczestniczyła tłumaczka języka ukraińskiego, więc do udziału w nim została zaproszona ludność ukraińska. Był to przysłowiowy strzał w dziesiątkę, gdyż nasi sąsiedzi Ukraińcy bardzo licznie odpowiedzieli na zaproszenie i chętnie skorzystali z możliwości wzięcia udziału.

Wydarzenie zrealizowane zostało z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko- Zagłębiowskiej Metropolii.

Cieszymy się, że tak wiele osób skorzystało z zaproszenia do poznania historii miejsc usytuowanych na terenie naszej malowniczej gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content