Rodzina to ojczyzna

Miniatura

W tym roku Gminny Ośrodek Kultury już po raz piaty organizował Powiatowy Konkurs Dziennikarski w Mierzęcicach pn. „Współczesny patriotyzm”, który odbył się pod patronatem Sebastiana Szaleńca, Starosty Będzińskiego i Grzegorza Podlejskiego, Wójta Gminy Mierzęcice, którzy również byli fundatorami konkursowych nagród.

Tym razem uczestników poprosiliśmy o zwrócenie uwagi na pojęcia „Pamięć i rodzina”. Na konkurs napłynęło ponad 20 prac ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych z niemal wszystkich zakątków powiatu będzińskiego. Przypomnijmy uczestnicy mogli zaprezentować prace pisemne sięgając po takie gatunki dziennikarskie jak wywiad, reportaż, felieton czy artykuł, lub przygotować wywiad w formie elektronicznej.

Nasi uczestnicy poradzili sobie doskonale z postawionym przed nimi zadaniem, dlatego konkursowe jury miało trudny orzech do zgryzienia. W jury konkursu zasiedli dziennikarz Agnieszka Zielińska, przewodnicząca składu jurorów, nauczyciel języka polskiego w SP nr 1 w Mierzęcicach Beata Dzierżanowska – Kukuła oraz Karolina Dymarska, dyrektor GOK Mierzęcice.

Celem konkursu było zwrócenie uwagi na pojęcia patriotyzmu i wspólnoty, poszukiwanie wiedzy o historii własnej rodziny; pobudzanie twórczego myślenia, propagowanie historii Polski i uwrażliwienie młodych ludzi na temat tzw. małych ojczyzn. Jury oceniając prace przede wszystkim wzięło pod uwagę kulturę języka polskiego u uczestników konkursu, posługiwanie się ładną literacką polszczyzną, ciekawe i oryginalne podejście do tematu, w tym pokazanie rodzinnych bohaterów, a także wrażliwość i wnikliwość dziennikarską i zgodność z wymogami dziennikarskich form.

Jury przyznało miejsca od I do III w przypadku prac pisemnych oraz 2 wyróżnienia w kategorii klas IV, V i VI szkoły podstawowej oraz miejsca I, II i ex aequo dwa trzecie miejsca (i 1 wyróżnienie) w kategorii wiekowej klas VII i VIII szkoły podstawowej. Ponadto jury przyznało I miejsce w kategorii prac pisemnych dla uczniów szkoły ponadpodstawowej i I miejsce dla pracy w formie wywiadu w wersji elektronicznej. W tych dwóch kategoriach jury nie przyznało pozostałych miejsc.

Młodzi ludzie przeprowadzali np. wywiady z seniorami – członkami swoich rodzin. I tak Paulina Knapik z ZSP nr 2 w Sarnowie zdobywczyni I miejsca w kategorii prac wideo rozmawiała ze swoją babcią o Janie Pawle II, ojczyźnie i przeszłości. Zdobywczyni II miejsca w kategorii prac pisemnych dla klas starszych szkoły podstawowej Maria Jędrzejewska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelisławicach na podstawie rozmów z bliskimi stworzyła reportaż „Saga rodu strażackiego”. A Jakub Ogryzek z III LO im. Norwida w Będzinie napisał ciekawy artykuł o Rogoźniku i historii rodzin Ogryzków i Biegańskich. Prace zilustrował też ciekawymi zdjęciami. Jakub zdobył I miejsce w kategorii uczniów szkół ponadpodstawowych. Natomiast Beata i Julia Jędrusik z SP nr 1 w Mierzęcicach przygotowały wywiad z Heleną Jędrusik – 100-latką, prywatnie prababcią. Siostry zdobyły II miejsce wśród prac pisemnych w kategorii klas młodszych. Uwagę jurorów zwrócił też felieton Aleksandra Pańty, zdobywcy I miejsca wśród prac pisemnych w kategorii klas młodszych szkoły podstawowej, który autor kończy słowami, że… rodzina to ojczyzna.

 

Wyniki V Powiatowego Konkursu Dziennikarskiego w Mierzęcicach pn. „Współczesny patriotyzm. Pamięć i rodzina”

 

I kategoria wiekowa – tekst prasowy

I miejsce Aleksander Pańta, SP nr 2 w Mierzęcicach

II miejsce Beata Jędrusik, SP nr 1 w Mierzęcicach

III miejsce Emilia Nowak, Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Sarnowie

Wyróżnienia

Magda Jarecka ZSP Żelisławice

Mikołaj Pilecki SP nr 2 w Mierzęcicach

 

II kategoria wiekowa – tekst prasowy

I miejsce Julia Stępień, ZSP nr 2 Sarnów

II miejsce Jakub Kocot, SP nr 1 w Mierzęcicach

III miejsce ex aequo

Maksymilian Starok, ZSP nr 2 Sarnów, Maria Jędrzejewska, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żelisławicach

Wyróżnienia

Maciej Nowak, SP nr 1 w Mierzęcicach

Magdalena Blachlińska, SP nr 1 w Mierzęcicach

 

III kategoria wiekowa – tekst prasowy

I miejsce Jakub Ogryzek, III LO im. Norwida w Będzinie

 

I kategoria wiekowa – wywiad telewizyjny

I miejsce – Paulina Knapik – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Sarnowie

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content