Podsumowanie Ferii Zimowych 2024

Miniatura

Tradycją naszej gminy jest to, że co roku przed okresem ferii zimowych, Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach, przygotowuje szeroką ofertę aktywności, by dzieci i młodzież w trakcie zimowego odpoczynku od zajęć szkolnych, mogły świetnie się bawić, miło spędzać czas, zdobywać nowe umiejętności, doświadczać ciekawych przygód. Nie inaczej było i w tym roku…

Na dobry początek już 26 stycznia dzieci zostały zaproszone na Kosmiczny Bal Karnawałowy, który odbył się w Filii Bibliotecznej nr 5 w Mierzęcicach Osiedle. Motywem przewodnim balu był kosmos, w związku z czym nie mogło go zabraknąć w przebraniach dzieci, dekoracjach, animacjach. Nawet pyszny tort przygotowany był w „ kosmicznym stylu”. Zainteresowanie balem było ogromne. Na dzieci czekało mnóstwo dobrej zabawy, poczęstunek oraz konkurs na przebranie nie z tej ziemi. Udział w balu był bezpłatny.

29 stycznia 2024 r. w oddziale GOK w Toporowicach zorganizowane zostało spotkanie edukacyjne – pokaz zwierząt „Żaby”. Dzieci mogły dowiedzieć się wielu ciekawostek na temat życia żab oraz je zobaczyć, a nawet dotknąć! Duże wrażenie na dzieciach zrobiła żaba liściowa, którą śmiało można nazwać mistrzem kamuflażu. Dzieci z uwagą wysłuchały także barwnych opowieści prowadzącego prelekcję na temat drzewołazów, które na wolności wytwarzają niebezpieczną truciznę. Niekwestionowanym ulubieńcem zgromadzonej publiczności została jednak pochodząca z Brazylii żaba rogata.

30 stycznia i 6 lutego o godz. 10.00, w mierzęcickim GOK zorganizowane zostały warsztaty malarskie. Ta artystyczna aktywność skierowana była do dzieci i młodzieży, których pasją jest sztuka. Prowadzącym warsztaty był niezastąpiony Józef Kotuła.

Nie lada gratką dla młodych mieszkańców naszej gminy była także zorganizowana 31 stycznia 2024 r. wycieczka do Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach. Podczas wyprawy dzieci zwiedziły muzeum oraz wzięły udział w warsztatach „Bezpieczny dom” z wykorzystaniem Mobilnego Symulatora Zagrożeń Pożarowych Domu Jednorodzinnego oraz filmów edukacyjnych i bajek edukacyjnych przygotowanych przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej. W trakcie zajęć dowiedziały się także m.in. jak postępować w razie pożaru, jak alarmować straż pożarną oraz jak przeprowadzić bezpieczną ewakuację. Przysłowiową wisienką na torcie była także możliwość zobaczenia wozów strażackich oraz eksponatów pożarniczych z całej historii polskiej służby pożarniczej – od wozów konnych, poprzez nowoczesne samochody gaśnicze, pełne nowości technologicznych.

3 lutego 2024 roku w sali Szkoły Podstawowej nr 1 w Mierzęcicach odbył się I Zimowy Turniej Tenisa Stołowego o Puchar Wójta Gminy Mierzęcice Grzegorza Podlejskiego. Zainteresowanie udziałem w wydarzeniu było duże, co ogromnie ucieszyło organizatorów. W trakcie jego trwania doszło do wielu emocjonujących starć. Najlepsi spośród uczestników odebrali puchary, pamiątkowe dyplomy oraz słodkie upominki z rąk Wójta Gminy Mierzęcice Grzegorza Podlejskiego. Symbolicznych prezentów w postaci dyplomów, medali i słodkości nie mogło zabraknąć dla wszystkich zawodników turnieju.

5 lutego 2024 r. zaprosiliśmy dzieci do oddziału GOK w Toporowicach, gdzie odbyły się pokazy Kina Sferycznego. O godz. 15.00 projekcja – „Kosmiczna Przygoda Cocomong’a” adresowana była dla najmłodszych dzieci od 2 lat. Uczestnikom seansu bardzo przypadła do gustu opowieść o ciekawskiej, figlarnej małpce, która marzyła o przeżyciu niezwykłej przygody oraz jej sympatycznych przyjaciołach.

O godz. 16.00 wyświetlono film pt. – „Zwierzęta nasi przyjaciele”. Także i w tym przypadku młodym miłośnikom kina spodobała się postać farmera-dziadka Franka, który był skarbnicą wiedzy o zwierzętach. To właśnie wspólnie z nim dzieci wyruszyły po niezwykłą przygodę, mając po drodze możliwość poznania dzikich zwierząt, które żyją na różnych szerokościach geograficznych. O godz. 17:00 najmłodsi mogli zobaczyć film pt. „Polaris II. Tajemnica Spadających gwiazd” i w ten sposób przenieść się w świat meteorytów, asteroid, spadających gwiazd oraz usłyszeć legendę wywołującą „kamienie światła”.

7 lutego br. dzieci wzięły udział w wyjeździe do Muzeum Chleba w Radzionkowie. Podczas tej wyprawy dzieci zobaczyły m.in. chlebowe piece, dowiedziały się jak powstaje chleb od pojedynczego ziarenka do bochenka, poznały także historię chleba i tradycje z nim związane, a nawet przez chwilę mogły wczuć się w rolę piekarza formując i wypiekając własne pieczywo. Uczestnicy wycieczki odwiedzili także dawną cukiernię, izbę śląską, a nawet skosztowali świeżutkich, pachnących bułek. Oj, to był bardzo smaczny i ciekawy wyjazd. Teraz każdy z uczestników sięgając po kolejną kromkę chleba będzie zapewne przywoływał w pamięci obrazy z tej wycieczki.

8 lutego br. w oddziale GOK w Toporowicach zorganizowane zostało spotkanie edukacyjne dla tych, którzy chcieli poznać „Tajniki archeologii”. Wydarzenie podzielone zostało na część wykładową i warsztatową. W trakcie jego trwania dzieci dowiedziały się m.in. czym zajmuje się archeolog, jak wygląda jego praca, z czym musi się mierzyć i czego poszukuje. Część warsztatowa obejmowała warsztaty pradziejowego garncarza, gdzie wykonywano własne naczynia wzorowane na tych z dawnych czasów.

Na zakończenie beztroskiego okresu ferii, 9 lutego br. odbyło się wyczekiwane przez najmłodszych „Piżama Party”. Na tę imprezę uczestnicy przybyli zaopatrzeni w poduszki i ubrani w piżamy. W tym jednak przypadku nikt się nie pomylił, bowiem taka właśnie, kojarząca się ze snem, była konwencja wydarzenia. Tak jak spodziewali się organizatorzy, nie zabrakło wyśmienitych humorów, dobrej zabawy i amatorów pysznej kolacji. Aż miło było patrzeć na uśmiechniętych, zadowolonych imprezowiczów.

Dziękujemy wszystkim tym, którzy pozytywnie odpowiedzieli na zaproszenie mierzęcickiego GOK na wspólne spędzenie czasu zimowego odpoczynku. Liczymy na to, że miłe wspomnienia z tego okresu dodadzą Wam energii do nauki w kolejnym semestrze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content