Młodzi adepci dziennikarstwa nagrodzeni

Miniatura

10 czerwca w GOK w Mierzęcicach odbyło się uroczyste rozstrzygnięcie VI Powiatowego Konkursu Dziennikarskiego który odbył się pod patronatem starosty będzińskiego Sebastiana Szaleńca i wójta gminy Mierzęcice Grzegorza Podlejskiego. W trakcie uroczystości zostały wręczone nagrody i wyróżnienia dla autorów najlepszych prac.

Powiatowy Konkurs Dziennikarski pn. „Współczesny patriotyzm. Mała ojczyzna”, który odbywa się pod patronatem starosty będzińskiego Sebastiana Szaleńca i wójta gminy Mierzęcice Grzegorza Podlejskiego w tym roku miał miejsce po raz szósty. Organizatorem konkursu od samego początku jest Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach. Uroczyste rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 10 czerwca br. w GOK w Mierzęcicach. W uroczystości wzięli udział Iwona Pańta, zastępca wójta gminy Mierzęcice, przedstawiciele placówek oświaty i kultury z całego powiatu będzińskiego. Nie zabrakło też przedstawicieli LGD „Brynica to nie granica” z siedzibą w Pyrzowicach. A przede wszystkim w spotkaniu licznie uczestniczyli młodzi ludzie wraz z rodzicami z terenu powiatu będzińskiego, których wrażliwość i kreatywność była widoczna w przedstawionych pracach.

Uroczystość prowadziły dyrektor GOK w Mierzęcicach Karolina Dymarska i redaktor Agnieszka Zielińska, która prowadzi w Gminnym Ośrodku w Mierzęcicach warsztaty dziennikarskie. Agnieszka Zielińska zaprezentowała również wykład pt. „Dziennikarz informator. Dziennikarz detektyw. Dziennikarz obywatel”. W tym roku w konkursie wzięło udział blisko 40 osób, najwięcej od początku jego organizowania. W konkursie uczestniczyli młodzi ludzie z całego powiatu będzińskiego.

Nic dziwnego, że jury miało bardzo trudne zadanie. Poziom prac był dobry i wyrównany.

W składzie jury zasiadały: Karolina Dymarska, dyrektor GOK Mierzęcice i Beata Dzierżanowska-Kukuła, nauczyciel języka polskiego z SP nr 1 w Mierzęcicach. Przewodniczącą jurorów była redaktor Agnieszka Zielińska.

W tym roku młodzi adepci dziennikarstwa musieli zmierzyć się z tematyką miłości do „małych ojczyzn”. Powstały błyskotliwe, pełne wzruszeń oraz refleksji prace opisujące, to co drogie sercu i najbliższe – nasze miejscowości, osiedla, gminy. Jury oceniało posługiwanie się ładną, poprawną polszczyzną, sięganie do przykładów z zakresu kultury, historii, literatury, oraz z życia codziennego. A co najważniejsze młodzi ludzie prezentowali sylwetki swoich przodków, ciekawe biografie swoich rodzin, zdjęcia z rodzinnych albumów.

Jeśli chodzi o formę sięgano po takie gatunki dziennikarskie jak esej, felieton, wywiad i reportaż. I tu nasi uczestnicy stosowali się profesjonalnie do zasad tych form. Co, wcale nie jest łatwe. Wracając do ocen jury – prace były oceniane w kategoriach wiekowych uczestników, klas IV-VI szkół podstawowych, klas VII i VIII szkół podstawowych oraz szkół średnich. W ten sposób oceniane były prace prezentujące dziennikarskie formy pisemne, wywiady, felietony, i eseje. W kolejnej kategorii zostały ocenione dzieła zaprezentowane w formie video. Tu uczestnicy wybierali wywiady.

W czasie uroczystości nagrody i wyróżnienia autorom najlepszych prac wręczyły Iwona Pańta, zastępca wójta gminy Mierzęcice i Karolina Dymarska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury. Dodajmy, że wszyscy uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy i słodkie niespodzianki. Na początku nowego roku kulturalnego odbędzie się też wycieczka do profesjonalnej redakcji dla wszystkich uczestników konkursu.

Składamy serdeczne gratulacje autorom wszystkim uczestnikom konkursu, a przede wszystkim autorom wyróżnionych i nagrodzonych prac. Od września Gminny Ośrodek Kultury zaprasza na warsztaty dziennikarskie prowadzone przez redaktor Agnieszkę Zielińską.

 

Teksty prasowe

kl. IV-IV

1.Emilia Pogoń – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Sarnowie

2.Aleksander Pańta – SP nr 2 w Mierzęcicach

3.Beata Jędrusik – SP nr 1 w Mierzęcicach

Wyróżnienia:

  • Matylda Łazarczyk – SP nr 1 w Mierzęcicach
  • Hanna Kalinowska – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Sarnowie
  • Wiktor Czapla – SP nr 1 w Mierzęcicach

 

kl. VII-VIII

1.Igor Bielecki – SP w Dąbiu

2.Oliwia Bartosz – SP nr 1 w Mierzęcicach

3.Zofia Medaj – SP w Strzyżowicach

Wyróżnienia:

  • Paulina Jarczak, Maciej Nowak – (wspólna praca) SP nr 1 w Mierzęcicach
  • Maja Nowak, Nikola Król – (wspólna praca) SP nr 1 w Mierzęcicach
  • Nikola Kyrcz, Robert Kołodziejczyk – (wspólna praca) SP nr 1 w Mierzęcicach
  • Nadia Simut – SP w Strzyżowicach

 

Szkoła ponadpodstawowa

1. Amelia Papaj – Technikum nr 2, CKZiU w Będzinie

2. Nikola Koronowicz – Technikum nr 2, CKZiU w Będzinie

 

Materiał w formie video

1. Marcel Krzykawski – SP w Żelisławicach

2. Agata Nowak – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Sarnowie

3. Hanna Kusy – SP w Strzyżowicach

Wyróżnienie:

  • Paulina Knapik – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Sarnowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content