Noc Kupały w Gminie Mierzęcice

Miniatura

Wspaniałe okoliczności przyrody, wyśmienita pogoda, w tle miła dla duszy muzyka, uśmiechnięci ludzie wokół – czego można chcieć więcej, by miło spędzić sobotnie popołudnie i wieczór świętując równocześnie Noc Kupały (która zwyczajowo obchodzona jest w najkrótszą noc w roku, czyli z 21 na 22 czerwca)?

Nie ma się zatem co dziwić, że według opinii uczestników tego wydarzenia, które zorganizowane zostało 25 czerwca br. przez nasz Gminny Ośrodek Kultury w Mierzęcicach oraz właściciela przeczyckiej bazy wypoczynkowej Marina Surf, to było niezapomniane przeżycie.

Uczestników imprezy powitała Kapela Regionalna Mierzęcice. Tuż po niej ze sceny można było usłyszeć historię i zwyczaje panujące w Noc Kupały. Jako, że jednym z jej głównych elementów było wyplatanie wianków i czczenie żywiołów ognia i wody, tego wieczoru nie mogło zabraknąć odnoszących się do nich atrakcji. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty wyplatania wianków.

Ich owocem było powstanie wielobarwnych, pachnących splotów, które zdobiły głowy niemal wszystkich kobiet uczestniczących w wydarzeniu. Z pewnością na atmosferę imprezy wpływała także relaksacyjna muzyka, którą serwowała uczestnikom szkoła jogi – Savitri Yoga Harmonia Duszy i Ciała. Dzieci z radością korzystały z przygotowanych dla nich animacji: malowania twarzy, puszczania ogromnych baniek mydlanych, wykonywania brokatowych tatuaży oraz malowania na folii.

Wisienką na torcie był strój uczestników imprezy, którzy licznie odpowiedzieli na apel organizatorów i ubrali się na biało. Wszystkie te osoby zostały obdarowane ekologicznymi niespodziankami – nasionami polnych kwiatów. Tak tradycyjne wydarzenie nie mogło się także odbyć bez śpiewów i tańców przy ognisku oraz tradycyjnego obrzędu świętojańskiego. Puszczanie wianków na wodę odbywało się w niezwykłej atmosferze… Co istotne, osoby, które uczestniczyły w sobotnim wydarzeniu już wówczas zadeklarowały swój udział w przyszłorocznych obchodach Nocy Kupały. To chyba najlepsze potwierdzenie tego, że impreza się udała! Dziękujemy wszystkim uczestnikom za liczne przybycie i już dziś zapraszamy na przyszłoroczne świętowanie sobótki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content