Mieszkańcy gminy Mierzęcice wzięli udział w „Ekologicznej misji”

10 października 2020r. mieszkańcy gminy Mierzęcice mieli okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu – w filii nr 5 Biblioteki Publicznej w Mierzęcicach Osiedlu odbyła się „Ekologiczna misja”.

Wydarzenie to, zrealizowane w ramach projektu pn. „Wzmacnianie potencjału społeczności lokalnej na terenie Gminy Mierzęcice”, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, rozpoczęło się spektaklem pt. ”Dusza lasu”, w wykonaniu Krakowskiego Biura Promocji i Kultury. Rolą przedstawienia było wyjaśnienie widzom, co to jest niska emisja i smog, a także jakie niosą ze sobą zagrożenia oraz jak im zapobiegać.

Uwaga uczestników spektaklu skoncentrowana została także na tematyce segregacji odpadów i dbałości o ekosystem. Istotne było także to, że forma przekazu została świetnie dostosowana do możliwości odbioru dzieci. Nie zabrakło przy tym dobrego humoru, towarzystwa muzyki, barwnych kostiumów i interaktywnej zabawy z publicznością.

Kolejnym zrealizowanym punktem programu była prelekcja o życiu pszczół, którą z ogromnym zaangażowaniem przedstawił Pan Józef Kotuła. Można było zobaczyć ubiór i akcesoria pszczelarza, ulik weselny, mini ul z transparentnego plastiku, gdzie przebywała królowa pszczół oraz poznać budowę ula. Z pewnością w pamięci uczestników pozostaną także takie elementy jak plaster miodu, wosk i kit pszczeli. Widowisko było urozmaicone wizytą dużej maskotki pszczółki, która rozdawała miodki i z którą dzieci robiły sobie zdjęcia.

Po pokazie pszczelarskim uczestnicy ekologicznego projektu udali się do biblioteki na warsztaty. W ich trakcie zostali podzieleni na 4 grupy. Efektem tego punktu programu było nabycie umiejętności przygotowywania soli do kąpieli z płatkami kwiatów oraz suszonymi owocami, kolorowych i pachnących mydełek z kwiatami, tęczowych ekologicznych toreb, ziołowych mini ogródków.

Organizatorzy zadbali także o to, by w przerwie wydarzenia wszyscy jego uczestnicy mogli skorzystać z przygotowanego poczęstunku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content