Dożynki Gminno-Parafialne 2022 za nami

Miniatura

W sobotę, 27 sierpnia br. w Targoszycach odbyły się Dożynki Gminno – Parafialne, których gospodarzami byli Wójt Gminy Mierzęcice Grzegorz Podlejski oraz Proboszcz Parafii pw. św. Mikołaja w Targoszycach – ksiądz Janusz Rakoczy. Tradycyjnie od wielu lat rolnicy i mieszkańcy gminy Mierzęcice obchodzą to święto, które jest uroczystością uhonorowania trudu rolników oraz podziękowaniem za coroczne plony.

Dożynki rozpoczęły się korowodem dożynkowym, prowadzonym przez Gminną Orkiestrę Dętą im. Władysława Juszczyka, który przemaszerował do kościoła pw. św. Mikołaja w Targoszycach. Po uroczystej mszy za zebrane plony, odprawionej przez ks. proboszcza Janusza Rakoczego, władze Gminy Mierzęcice, zaproszeni goście, poczty sztandarowe OSP, KGW, druhny i druhowie strażacy, starości dożynek oraz mieszkańcy udali się na targoszyckie błonia, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Na początku, zgodnie z tradycją miał miejsce obrzęd dożynkowy, wykonany przez Zespół Śpiewaczy „Mierzęcanki”. Tuż po nim tegoroczni starości dożynek Państwo Izabela i Adrian Adamscy przekazali symboliczny bochen chleba włodarzowi gminy. Po poświęceniu chleba przez księdza proboszcza Janusza Rakoczego, Wójt podzielił go wśród zebranych gości – jako symbol, aby nigdy nikomu go nie zabrakło. Następnie podziękował wszystkim rolnikom i hodowcom za ich trud i całoroczną pracę oraz wyraził słowa uznania dla zaangażowanych w organizację tegorocznych dożynek. Okolicznościowe przemówienia wygłosili również posłowie: Barbara Dolniak, Rafał Adamczyk, Waldemar Andzel, a także w imieniu samorządowców obecny na wydarzeniu Prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.

Po części oficjalnej, przyszedł czas na część artystyczną Święta Plonów. Rozpoczęły ją występy Zespołu Śpiewaczego Toporowianki, Zespołu Śpiewaczego Jezioranki, Kapeli Regionalnej Mierzęcice oraz Orkiestry Dętej im. Władysława Juszczyka. Na scenie zaprezentowała się również MILA, która jak zawsze zachwyciła swoim repertuarem i talentem. Wieczorem targoszyckie błonia wypełniły się dźwiękami energetycznej góralskiej muzyki serwowanej przez Kapelę „Pieczarki” oraz Kapelę „Ciupaga”. Na sam koniec mieszkańcy mogli wziąć udział w zabawie tanecznej, którą poprowadził Grzegorz Zimnik.

Składamy wielkie podziękowania dla organizatorów, starostów dożynek i wszystkich pomagających przy przygotowaniu tego rolniczego święta oraz dla mieszkańców za wspólne świętowanie dożynek. Ta piękna, coroczna tradycja świadczy o silnym zaangażowaniu mieszkańców w życie kulturalne naszej gminy oraz o dbaniu o lokalną tradycję.

Mamy nadzieję, że także i w przyszłym roku nic nie stanie na przeszkodzie, by wszyscy mieszkańcy gminy Mierzęcice mogli się spotkać na celebrowaniu Święta Plonów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Skip to content